İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Grup liderleri hem tanıştı, hem kaynaştı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 23 Nisan Uluslararası Çocuk Şenliği, Eğitim ve Eğlence Fuarı kapsamında 44 ülkeden gelen grupların ekip liderleri, Antikkapı’da düzenlenen tanışma yemeğinde bir araya geldi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın ‘’hoş geldiniz’’ konuşması yaptığı tanışma toplantısında dünyanın dört bir köşesinden ve farklı kültürlerden gelen misafirler, çalan Türk müzikleri eşliğinde kaynaştı.

BÜYÜKAKIN TEK TEK İLGİLENDİ

44 ülkeden 1.100 çocuğun katılımıyla Uluslararası Fuar Merkezi’nde yapılacak ve 4 gün sürecek şenlik öncesinde düzenlenen tanışma yemeğinde bir araya gelen misafir ülkelerin grup liderleri, samimi bir atmosferde ağırlandı. Yemek ikramıyla başlayan toplantıda gruplarla tek tek ilgilenen Genel Sekreter Büyükakın, Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara hediye ettiği bu bayramda dünya ülkelerinden gelen çocuklar ve heyetlerle buluşmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

KASSEL MÜZİK GRUBU

Kocaeli’nin Almanya’dan kardeş şehri Kassel’den gelen müzik grubu ise programda diğer kardeş şehirlerin müziklerinden oluşan mini bir konser verdi. Alman müzik eğitmeni Ulli Götte’nin eşliğinde salonu dolduran misafirlere müzik ziyafeti sunan grup, 23 Nisan Perşembe günü saat 13.00’te fuar alanında bir konser verecek. Ayrıca salonda KO-MEK’in el işi, ebru ve çivilerin arasından tellerin geçirilmesiyle yapılan resimlerinden örnekler sunuldu. Genel Sekreter Büyükakın, gala programında sahneye gelecek ülkelerin sıralanmasını belirleyecek kura çekilişini de yaptı.

TÜRK MÜZİKLERİNE HAYRAN KALDILAR

Alman grubun ardından ise Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı’ndan ses ve saz sanatçıları sahne aldı ve Türk Halk Müziği’nin sevilen eserlerini seslendirdi. Salonu dolduran misafir grup liderleri, belki de ilk kez duydukları bu müzikler karşısında hayranlıklarını gizleyemedi. Çalan hareketli müzikler eşliğinde piste çıkan grup liderleri, Türk arkadaşlarıyla birlikte eğlendi. Programda Genel Sekreter Yardımcısı Feyzullah Okumuş, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Raşit Fidan, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Ali Yeşildal ile Büyükşehir’in ve okulların tercümanları da yer aldı.