7 C
İstanbul
8 Mart 2021

“Güncel Sanata Doğru İlk Adımlar”

Diğer Haberler

Kağıthane Belediyesi Kadın Girişimcileri Destekliyor

Kadınların ekonomik özgürlüklerini elde etmesi amacıyla Kağıthane Belediyesi'nin hizmete açtığı Maharetli Eller Çarşısı, 525 kadına gelir sağlıyor. İSTANBUL- Kağıthaneli kadınlar...

Sakarya’da ihtiyaç sahiplerine yönelik Sosyal Mağaza açıldı

Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından ihtiyaç sahiplerine yönelik hayata geçirilen sosyal mağaza projesinin açılışı töreni gerçekleştirildi. Törende konuşan Başkan Ekrem...

BUSMEK’le ‘fırsat eşitliği’

BURSA – Sanat ve mesleki eğitim kurslarıyla ağırlıklı olarak kadınların daha donanımlı ve birikimli hale gelmesine sağlayan BUSMEK, Bursa Büyükşehir...

Pandemi döneminde de şartlara uygun olarak kentin kültür sanat yaşamına yön vermeyi sürdüren Nilüfer Belediyesi’nin başlattığı “Etüt: Güncel Sanata Doğru İlk Adımlar” eğitim programı Emre Zeytinoğlu’nun “Hazır nesne” isimli oturumuyla devam etti.

BURSA – Nilüfer Belediyesi’nin kentte yaşayanları günümüz sanatı ile tanıştırmak, güncel sanat yönelimleri hakkında bilgilendirmek ve onların görsel sanat etkinliklerini daha net anlamlandırıp, yakından takip edebilmeleri amacıyla başlattığı “Etüt: Güncel Sanata Doğru İlk Adımlar” eğitim programının ikincisi seramik sanatçısı, akademisyen ve yazar Emre Zeytinoğlu’nun katılımı ile gerçekleşti.

Çevrimiçi olarak düzenlenen programda Zeytinoğlu, “Hazır nesne” konusuna değindi.

Zeytinoğlu eğitim programında, son yüzyıllarda şekillenmeye başlayan ve sürekli bir değişim içinde olan güncel sanatta  “Hazır nesne”lerin kullanıma ilişkin bilgi verdi. Hazır nesne kullanımını “Sanatçının, sanat yapıtı oluştururken kendisinin yaratacağı özgün biçimlerden vazgeçerek çevresinde bulduğu nesneleri kullanması veya birkaç nesneyi bir araya getirdiği nesneleri sunması” olarak özetleyen Zeytinoğlu “Böylece tanıdığımız, bildiğimiz nesnelerin alışılagelmişin dışında sergilenmesi ve onlarla dikkat çekilmesi, bakış açımızda değişikliğe neden olurken onlara yeni bir anlam vermemizi sağlıyor. Aslında bu avangart tavır her zaman sanatta bir ayrıcalık taşımasa da, artık sanatın içinde. Bu tercih, durumun ifadesini nesneler üzerinden aktarmak hali yaratıyor ” dedi.

Murat Alat’ın sorularıyla süren eğitim programında “Hazır nesne” kavramını sıklıkla kullanan sanatçılardan bahseden ve bu kavramın sanatın içine nasıl girdiğini örneklere aktaran Zeytinoğlu katılımcıların sorularını da yanıtladı.
Bursa halkını günümüz sanatının yönelimleri ve sanata dair anahtar kavramlar hakkında bilgilendirme ve özellikle görsel sanatlara ilgi duyanlar için sanat okuryazarlığı kazandırmanın yanı sıra Nilüfer Belediyesi’nin gerçekleştirdiği projelere yön vermek amacıyla düzenlenen programlar önümüzdeki haftalarda da devam edecek.
Sanat tarihinin dönüm noktaları ve anahtar kavramları etrafında şekillenen, alanında uzman eğitimcilerin konuşmacı olarak katıldığı 13 haftalık programın 17 şubat 2021 tarihindeki konuğu “ Kolaj”  isimli oturumuyla Rafet Arslan olacak.

 

- REKLAM -
- REKLAM -

Son Haberler