İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hendek’te 3 bin adet asma çeliği dağıtıldı

Hendek Belediyesi, Hendek İlçesi’nde kara üzüm yaprağı üretimi için evlerden topladığı yaklaşık 3 bin adet asma çeliklerini vatandaşa dağıttı.

Kokulu meyve suyu
Nem yönünden zengin derin ve iyi havalanmış toprakları tercih eden kokulu kara üzümün yaprağının sarmada kullanılan ideal yaprak olması nedeni ile Hendek’te özel bir çalışma başlatıldı. “Hendek Sarması” ismi ile marketlerde yer alan sarmanın ilçede ticaretinin daha da artması için asma üretimine başlanıyor. Kokulu üzüm olarak da bilinen asmanın meyveleri de organik meyve suyu üretiminde kullanılacak.

3 bin adet asma çeliği
Hendek hurması ile gündeme gelen Hendek, şimdide kara üzüm yaprağı ile ilgili çalışma yapıyor. Üretme ve çoğaltması genellikle çelikleme yöntemiyle yapılan kara üzüm asmasının çoğaltılması için Hendek’te bulunan evlerden toplanan 3 bin adet asma çeliği Hendek Belediyesi Serası’nda üretilmişti. Üretilen bu çelikler Hendek Belediyesi tarafından vatandaşlara dağıtıldı.

Hendek sarması
Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü, eski Hendek Belediye Başkanı Ali İnci’nin Hendek’te üç yıl önce başlattığı Hendek Hurması üretiminde belli bir noktaya gelindiğini ifade ederek, “Yine Ali Başkanımız döneminde vatandaşlardan toplanan asma çelikleri belediyemiz serasında üretilmişti. Hendek’te çokça bulunan ve yaprak sarması içi ideal olan Kara üzümün üretiminin artması amacıyla ürettiğimiz bu çelikleri vatandaşlarımıza dağıttık. Organik meyve suyu ve Hendek Sarması’nın üretimini artmasını hedefliyoruz ”dedi.