İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İstanbul Yeni Havalimanı ilgili tüm detaylar

Dünya’da en fazla noktaya uçuş yapılan İstanbul’u küresel havacılık pazarının en önemli merkezlerinden biri haline getirecek Yeni Havalimanı, kentin kuzeyinde 76,5 milyon metrekarelik bir alana inşa ediliyor. İstanbul Yeni Havalimanı, 100 yakın havayolu şirketine ev sahipliği yapıp, 300’den fazla noktaya ulaşım imkanı sunacak.

Dünyanın tek çatı altındaki en büyük havalimanı terminali olan İstanbul Yeni Havalimanı, ilk fazda 90 Milyon yolcu kapasitesine sahip olacak. Birbirinden bağımsız operasyon gerçekleştirilebilen 3750 metre ve 4100 metre uzunluğundaki iki adet paralel pisti, kargo şehri, bakım tesisleri, hangarları, genel havacılık ve diğer destek yapılarıyla birlikte 29 Ekim 2018 tarihinde açılacak.

İstanbul’un üçüncü havalimanı Karadeniz sahiline Terkos gölüne yakın Arnavutköy-Göktürk-Çatalca kavşağında 7700 ha’lık Akpınar ve Yeniköy mahalleleri arasındaki alanda inşaa ediliyor.

1 Adet iç hat, 4 adet dış hat olmak üzere 5 adet iskele bloğu bulunan terminal binasında, 77 adet yolcu biniş kapısı, 143 adet yolcu köprüsü ile birlikte A380 tipi süper jumbo uçaklar da dâhil olmak üzere tüm uçak tiplerine hizmet verilecektir. Terminal binasına aynı anda 114 adet dar gövde uçak yanaşabilmektedir. Terminal binasından ayrı olarak, 1,4 milyon metrekarelik alan üzerine kurulu kargo şehrinde 29 adet, “Bakım – Onarım” alanlarında ise 25’i geniş gövde 1’i dar gövde olmak üzere uçak park pozisyonu bulunmaktadır. Zorlu kış koşullarında uçaklara hizmet verebilmek için, 28 adet de-icing park pozisyonu bulunmaktadır. Terminal ve destek üniteleri dışında 33 adet mars tipi olmak üzere toplamda 97 adet açık park sahası bulunmaktadır.


Tarih tarih İstanbul Yeni Havalimanı

3 Mayıs 2013

Yeni Havalimanı için ihale, Ankara’da gerçekleştirildi. İGA’nin yatırımcılarının oluşturduğu Ortak Girişim Grubu (OGG) ihaleyi 22.152 milyar avro+KDV’lik teklifi ile kazandı.

10 Temmuz 2013

İGA Havalimanı İşletmesi A.Ş. kuruldu.

19 Kasım 2013

OGG ile devlet arasındaki sözleşme DHMİ’nin 80. Kuruluş yıldönümünde imzalandı.

7 Haziran 2014

İstanbul Yeni Havalimanı’nın temel atma töreni gerçekleştirildi.

21 Ocak 2015

İGA ve Unifree DutyFree arasında 25 yıllık süre için dünyanın en büyük duty free anlaşması imzalandı.

4 Haziran 2015

İGA, Seul Incheon Uluslararası Havalimanı İşletmesi ve Kopenhag Uluslararası Havalimanları ile Operasyon Danışmanlık Hizmeti anlaşması imzaladı.

19 Ekim 2015

İGA, İstanbul Yeni Havalimanı’nın birinci etabının finansmanı için Ziraat Bankası, Halkbank, VakıfBank, DenizBank, Garanti Bankası ve Finansbank ile toplam 4,5 milyar euro’luk kredi anlaşmasına imza attı. Tören, Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dönemin Başbakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, pek çok üst düzey bürokrat, İGA Yönetim Kurulu üyeleri ve kredi veren bankaların üst düzey yöneticilerinin katılımıyla gerçekleşti.

8 Ocak 2016

İGA, İstanbul Yeni Havalimanı’nın terminal iskelelerinin uzay kafes modelindeki çatı montajının ilk bölümüne başlandı. Bittiğinde dünyanın ‘sıfırdan yapılan’ en büyük havalimanı unvanına sahip olacak İstanbul Yeni Havalimanı’nın terminal binasına yönelik çalışmalar son hızla devam ediyor. Terminal binası iskelesi (pier) çatısı hariç 145 bin metrekare alana sahip iskele bölümü uzay kafes çatı alanı olarak tanımlanıyor.

26 Ekim 2016

Pininfarina ve AECOM tarafından tasarlanan İstanbul Yeni Havalimanı Hava Trafik Kontrol Kulesi’nin temeli Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından atıldı. Tasarımı ile 2016 Mimarlık ödülüne layık görülen kule, 90 metre yüksekliğinde olacak ve kaba inşaatı 2017 yılı içerisinde tamamlanacak.

8 Aralık 2017

42 Kilometre uzunluğuna sahip bagaj sisteminde son konveyörün montajı yapılarak açılışa hazır hale getirildi.

28 Şubat 2018

İstanbul Yeni Havalimanı’nın 3,750 metre uzunluğunda ve 60 metre genişliğindeki 1 numaralı pisti ilk kez aydınlatıldı.

 10 Ağustos 2018

Dünyada gemi ile yakıt ikmal yapılabilen birkaç havalimanından biri olma özelliğini taşıyan İstanbul Yeni Havalimanı’nda bir ilk daha gerçekleştirildi. İGA Yakıt İkmal Limanı’nda 63 bin tonluk test amaçlı ilk yakıt sevkiyatı yapıldı. Karadan yapılması halinde yaklaşık 2250 adet nakliye aracı kullanımını gerektirecek sevkiyat yöntemi ile yüksek operasyonel maliyetlerin önüne geçildi. İstanbul Yeni Havalimanı’nda yakıt ikmali sadece deniz yoluyla yapılacak.


Hava Trafik Kontrol Kulesi

Hava trafik kontrol kulesi, yüzyıllardır İstanbul’un simgesi haline gelen ve Türk – İslam tarihinde kültürel öneme sahip lale figüründen esinlenerek tasarlandı. 90 metre uzunluğunda olan İstanbul Yeni Havalimanı, dünyanın önde gelen tasarımcılarından Pininfarina ve AECOM tarafından tasarlandı.

Teknoloji

Yol gösterici sinyal ve jeo-bulma teknolojileri kapalı mekanda yönlendirme, biniş kapılarına yürüme süreleri veya uçağa biniş uyarıları verecektir. BT çözümleri A-CDM (Havalimanı Ortaklaşa Karar Verme Mekanizması), BIM (Yapı Bilgi Modellemesi) ve VR (Sanal Gerçeklik) ile tesis yönetimi, artırılmış gerçeklik, akıllı kiosk makineleri, sosyal medyada etkinleştirilmiş hizmetler, havalimanı oyunları, bağlılık hizmetleri, kuyruk yönetimi, havalimanı mobil uygulaması ve bir sürekli IOT (Nesnelerin İnterneti) çerçevesini içermektedir.

Teknoloji odaklı bir bagaj teslim sistemi yolcuların bagajlarını hızlı ve kolay bir şekilde kaydettirebilmelerini sağlayacaktır. Çevrimiçi olarak ya da havalimanı kiosk makinelerinde kayıtlarını yaptıran yolcular, yeni havalimanı terminalinde, bagaj etiketi üretme köşesinde bagajlarını tartıp biniş kartlarını kullanarak bagajlarına etiket üretebilirler.

Teknolojiler hatırlanmaya değer bir deneyim yaratarak seyahatte yapılan alışverişlere de yardımcı olmaktadır. 3-D hologram sistemleri, şarj fonksiyonlu akıllı alışveriş arabaları, mobil yazarkasalar ve elektronik müşteri profillemesi kullanılacaktır.  Örneğin, “Sihirli Ayna” uygulaması, müşterilerin fiziksel olarak denemeden saat, giysi veya makyaj ürünlerinin üzerlerinde nasıl durduğunu sanal olarak görmelerine olanak sağlayacaktır.

Teknoloji pisti daha akıllı, verimli ve güvenli yapmaktadır. 40.000’den fazla LED ile “akıllı” aydınlatma, pist gözetleme ve uçak takip sistemleri tarafından paylaşılan bilgilere göre ışıkları açıp kapatarak görsel kılavuzluk sürecini kolaylaştırmakta ve durumsal farkındalığı artırmaktadır. Bu da uçakların biniş kapılarına ya da kapılardan piste doğru yönlendirilmesinin en uygun hale getirilmesine, trafik akışının daha verimli olmasına ve emniyetin artmasına olanak sağlamaktadır. Sistem, operasyonların en az 50 metrelik bir Pist Görüş Mesafesiyle yapılabilmesine olanak sağlamaktadır.

Ölçek hakkında bir fikir verebilmek için: Yaklaşık 3.000 adet monitör çeşitli bölgelerde yolculara bilgiler verecektir ki bu akıllara durgunluk veren bir şekilde 4.500 km bakır kablo ve 1.700 km fiber kablo döşenmesinin yanı sıra dokuz petabaytlık veri depolaması gerektirmektedir.

Veri güvenliği İYH için doğal olarak önemlidir. Bir Veri Merkezinin standardı, küresel veri merkezi otoritesi olan Uptime Enstitüsü tarafından verilen TIER sertifikalarıyla belirlenir. İstanbul Yeni Havalimanı Veri Merkezi TIER 3 sertifikasına sahiptir.

Terminal

Çağdaş ve işlevsel yapısı ile eşsiz bir yerel niteliğe sahip olacak İstanbul Yeni Havalimanı, küresel kent İstanbul’un zengin sosyal ve kültürel mirasını yansıtacak bir mimariye sahip olacak. Çağdaşlık ve fonksiyonelliği bir arada ele alan özgün bir tasarıma sahip olan yeni havalimanındaki terminal tasarımı, ilhamını İstanbul’un kültürel mirasından alıyor. İstanbul Yeni Havalimanı terminalinde İstanbul camilerinin, hamamlarının, kubbelerinin ve daha birçok tarihi yapının zenginliği, proje mimarisine ince ince işlenecek. Türk-İslam sanat ve mimarisinde kullanılan motifler, güzellik, doku ve derinlik sağlayacak.

İGA Yolcu Salonları

İGA, H seviyesindeki yolcular için 965 m2’lik bir lounge hizmeti sunmaktadır. İGA Lounge’a, Boğaz’ın sağ tarafında bulunan asansör veya yürüyen merdivenler ile ulaşılmaktadır.

PRM (Hareket Kısıtı Olan Kişi) Taşıma

Engellilerin ve hava taşımacılığında hareket kabiliyeti kısıtlı kişilerin hakları TCAA tarafından düzenlenmiştir. İGA, PRM’lerin haklarını sağlama ve PRM’lere iş birliği içinde, varışta ve transit geçiş sırasında yardım sağlama yükümlülüklerini dikkate alır ve İGA, hareket kabiliyeti kısıtlı olan yolculara yer hizmet sağlayıcılar ile koordineli yardım sağlar. Terminalin giriş kapılarında Asistan Telefonu, Pasaport bankolarında geçiş noktaları mevcuttur.

Otopark – Terminal Buggy Hizmetleri

Otopark ve terminal arasında shuttle şeklinde çalışacak olan Buggy , otoparktan terminale 2, 4 ve 6 giriş arterleri ile giriş yapacaktır. Ayrıca Terminal ve Pier lerin kesiştiği noktalarda mevcut rampalar vesilesiyle buggy araçlarının pierlere geçişleri ve hizmetleri mümkün kılınmıştır.

Hızlı Geçiş ( Fast Track )

Terminal giden katında 1 nolu kapıda iç hatlar fast track, 5 nolu kapıda dış hatlar fast track ve THY CIP geçişleri bulunmakta olup aynı zamanda pasaport kontrol noktalarında çeşitli yerlerde konulandırılmış hızlı geçiş noktaları bulunmaktadır.

Yemek Seçenekleri

D katta 2 kafe, B terminalinde 4, E’de polis gücü için 1, H düzeyinde yöneticiler için 2 restoran ve 1 kafeterya bulunmaktadır.Ayrıca merkez iskele üzerinde bulunan apron tarafındaki 2 restoran bulunmaktadır.

Otopark Hizmeti

Dünyanın tek çatı altındaki en büyük katlı otoparkı olarak, en teknolojik altyapılarımız ve hizmet kalitemizle sizleri misafir etmekten büyük mutluluk duyacağız!

İstanbul Yeni Havalimanı olarak toplam 40.000 araç kapasiteli otoparklarımızda misafirlerimize uluslararası havalimanı standartlarının üstünde Otopark, Vale ve Araç Bakım hizmetleri verilecektir.

Toplam 40.000 araç kapasiteli otoparkın 18.000 araç kapasiteli Katlı Otoparkı, 1 bloğu 3 katlı ve 4 bloğu 7 katlı olmak üzere toplam 5 bloktan oluşmaktadır.

Gidiş katında iç ve dış hatlarda 1’er adet, CIP de 1 adet, toplam 3 adet Vale teslim Alma ,Plaza Alanı ile Otopark arasındaki yolda iç ve dış hatlarda 1’er adet olmak üzere toplam 2 vale teslim etme noktasının yer alması planlanmaktadır.

Merkezi Hizmetler ile araç yıkama, oto kuaför, lastik değişimi ve bankası, mini bakım, akaryakıt dolum hizmetleri, Yetkili Servis Hizmeti verilecek olup, İstanbul Yeni Havalimanımızın otoparkında misafirlerimize sunacağımız ayrıcalıklı hizmetlerimizden bazıları;

  • Aracınızın 7/24 Kamera ile izlenmesi
  • Arabam Nerede uygulaması ile araçlarınızın nerde olduğunu buluyoruz
  • Araç Rotam uygulaması ile aracınıza hızlıca ulaştırıyoruz
  • Araç Yönlendirme Sistemi ile en hızlı ve konforlu şekilde park ettiriyoruz
  • Mobil Ödeme, Otomatik Ödeme, QR Kod ve NFC ödeme imkanları sunuyoruz
  • CCTV Kamera Sistemi ile 7/24 Güvenlik Personeli ve Devriye hizmeti.
  • Özel hizmetler

Sağlık Hizmetleri

Terminal, haftada 7 gün, günde 24 saat sağlık hizmeti vermektedir. Yolcu ve yolcu yakınlarına havalimanında ve etrafında meydana gelebilecek uçak kazaları ve çarpışmalarında hizmet verebilmek amacıyla yolcu seviyesinde ve terminalin apron seviyesinde bulunan sağlık birimleri bulunmaktadır.

Havalimanı Otel  7/24

Ana terminal binası içinde, giden yolcu katında, pasaport kontrol alanı yanında yer alacak havalimanı otelinin işletmesini Londra merkezli otel grubu YOTEL üstlendi. Toplamda 451 odasıyla Avrupa’nın en büyük havalimanı oteli olacak otel transit yolculara da hizmet edecek şekilde Hava Tarafı – Kara Tarafı şeklinde, aynı çatı altında iki farklı otel operasyonuna sahip olacaktır. Londra, Paris, Amsterdam gibi Avrupa’nın en büyük havalimanlarında otelcilik deneyimi olan uluslararası otel markası YOTEL tarafından işletilecek olan otel; modern tasarımı, fonksiyonel odaları ve yenilikçi işletme anlayışı ile tüm misafirlerine yeni bir konaklama deneyimi yaşatacaktır. Modern ve teknolojik altyapıya sahip toplantı salonları ve özel tasarlanmış restoran-bar alanı ile de konaklama aktivitesinin dışındaki alanlarda da hizmet vermek üzere tasarlanmıştır..

451 odanın 102 odası Hava tarafı, 349 odası da kara tarafı için ayrılmıştır. Hava tarafında oda konfigürasyonu transit yolcuların öncelikli beklentilerine uygun olarak tasarlanmıştır. Bu bölümde 0-3 saatten başlayan kısa süreli konaklamalar da mümkün olacaktır. Kara tarafı odaları ise uzun süreli konaklamalara da imkân sağlayacak şekilde daha geniş ve ekstra konforlu olarak düzenlenmiştir. Fitness center, toplantı odaları ve restoran-bar-lounge alanları ile terminal içinde farklı bir ambiyans yaratılmaktadır.

Perakende ve Duty Free

Dünyanın en büyük havalimanında,  seçkin markalar ve modern perakende konseptiyle harmanlanan benzersiz bir alışveriş deneyimi yolculuk öncesi ve sonrasında İstanbul Yeni Havalimanı’nda yaşanacak.

Dünya’nın en büyük Duty Free işletmecisi Heinemann ile Unifree ortaklığı 55,000 metrekarelik alanda dünyaca ünlü markaları ve mağazaları 90 milyon ziyaretçi ile buluşturacak.

Yiyecek ve İçecek Alanları

İstanbul Yeni Havalimanı’ında Türk ve Dünya Mutfaklarının en geniş ve leziz örneklerini tatma ve tüm vaktinizi keyif içinde geçirme imkanı bulabileceksiniz.

İstanbul Yeni Havalimanı dünyadaki birçok havalimanından daha büyük yiyecek ve içecek alanlarına sahip olacaktır. Yaklaşık 32.000 m² olarak düzenlenecek olan “Yiyecek ve İçecek Alanları İşletme Hakkı” ihale yolu ile seçilmiş olan TUM İÇTUR Kiralama Yönetim ve İşletim Hizmetleri A.Ş.’ye verilmiştir.

Kargo ve Lojistik Merkezi

Ülkemizin bulunduğu stratejik konuma bağlı olarak yerli – yabancı şirketlerin sürekli olarak büyüyen yatırımları ile İstanbul Yeni Havalimanı Dünya üzerindeki büyük kargo HUB noktalarından biri haline gelmeyi hedeflemektedir. İstanbul Yeni Havalimanı projesi, hava kargo taşımacılığının önem kazanmasında ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır.

Kargo/Lojistik Merkezi; projenin ilk fazı için 1,4 milyon metrekarelik bir alana kurulacak olup, ilerleyen fazlarda inşa edilecek 200.000 metrekarelik ilave bölgesi ile 1,6 milyon metrekarelik büyüklüğe ulaşacaktır.  Bu hedefler doğrultusunda ilk adım olarak 4 Mart 2015 tarihinde DHL ile ekspres kargo operasyonlarının yürütüleceği 20 bin metrekarelik bir alan için ön protokol imzalanmıştır. Ayrıca kargo, lojistik ve geçici depolama alanlarında hizmet veren yerli ve yabancı pek çok önemli şirket de bu projenin içerisinde yer alacaktır. Kargo/Lojistik Merkezi ilk fazında yıllık 2,5 milyon hava kargo tonaj kapasitesi ile hizmet verecek olup, ikinci ve üçüncü fazlar ile bu kapasite yıllık 5,5 milyon tona kadar çıkartılabilecek şekilde planlanmıştır.

Aynı anda 30’un üzerinde geniş gövdeli kargo uçağının yanaşabileceği bu merkez için park pozisyonları antrepoların önlerinde konumlanmakta olup, bu noktalardan yolcu terminalleri ve uzak park alanlarına, pist ve taksi yollarının altından geçecek hava tarafı servis tünellerini kullanarak, kusursuz ve uçak trafiğinden etkilenmeyecek bir operasyon alt yapısı düşünülmüştür.

İstanbul Yeni Havalimanı içerisinde kurulacak Kargo Şehri’nde antrepo, acente binaları, gümrük ofisleri ve tüm kargo/lojistik operasyonları bir arada yer alacaktır. Kargo şehri içerisinde çalışacak tüm firmaların personellerine ve ayrıca iş amaçlı bu bölgeyi kullanacak kişilerin işlerini kolaylaştırmaya yönelik bankacılık hizmetleri, kafe ve restoranlar, kuru temizleme, kuaför, PTT, ibadet alanları, veteriner, sağlık merkezi, test laboratuvarları gibi hizmet noktaları bulunacaktır. Sirkülasyonun yoğun olduğu tüm destek alanları için planlanmış 456 bin metrekarelik toplam kullanım alanında 18 bin büyük ve küçük aracın park edebileceği otoparklar planlanmıştır. Ayrıca yoğun saatlerde yolcu ve çalışanların kargo şehrine trafiksiz bir şekilde ulaşması adına alternatif bir giriş yolu planlanmıştır.

Uçak Bakım Hangarları Bölgesi

İstanbul Yeni Havalimanı projesinin ilk aşamasında devreye girecek Bakım-Onarım Merkezi ise, iki paralel pist arasındaki bölgede yer alacak 700.000 metrekarelik bir alan üzerinde kurulacaktır. Ülkemizin gelişen iş kollarından biri hâline gelen Uçak Bakım ve Onarım sektörü İstanbul Yeni Havalimanı ile birlikte Dünya da bu alanda liderliğe ulaşabilecek imkânlara sahip olacaktır.

İstanbul Yeni Havalimanı Ulaşım

 


Kaynak: http://www.igairport.com/

Reklamlar

İlk yorum yapan siz olun

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan marmarabasin.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.