İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İzmit’teki okullarda bisiklet bayramı yaşanıyor

İzmit Belediyesi tarafından binlerce öğrenciye bisiklet dağıtım törenleri Yahya Kaptan bölgesindeki okullarla devam etti.

Yahya Kaptan Orta Okulu’nda 265, Edebali 23 Nisan Orta Okulu’nda da 196 öğrenciye düzenlenen törenlerle bisikletleri teslim edildi. İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın elinden bisikletlerini alan öğrencilerin mutluluğu görülmeye değerdi. Bisiklet dağıtım törenlerine Başkan Doğan’ın yanı sıra belediye meclis üyeleri Haluk Akgün ve Ersin Alpaslan, İzmit Milli Eğitim Şube Müdürü Habip İlaslan, Belediye Başkan Yardımcısı Güray Oruç, mahalle muhtarı Ahmet Mirzaoğlu, Yahya Kaptan Orta Okulu Müdürü Hüseyin Gürkaş, Edebali 23 Nisan Orta Okulu Müdürü Orhan Gönen, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.Törenlerde konuşan Başkan Doğan, “bütün çabamız, çocuklarımızı böyle mutlu görmek içindir. Çocuklarımızın yüzünün gülüp mutlu olması bizleri de mutlu ediyor. Cıvıl cıvıl, yüzleri gülen, keyifli çocuklarımızı görmek, bizlere ayrı bir heyecan ve enerji veriyor. Annenin, babanın, dedenin, ninenin en çok görmek istediği bir tabloya şahit olmak bizlere ayrı bir gurur veriyor. Bir çocuk doktoru olarak, özellikle annelerin heyecan ve mutluluğunu çok iyi anlıyorum.

İLK BAŞTA YADIRGANDIK
6 yıl önce “İzmit’i seviyorum bisiklete biniyorum, her çocuğun bir bisikleti olsun” diye bir proje start vermiştik.İlk başlarda bize inanmak istemediler. Fakat zamanla buna herkes inanmaya başladı. Çocuklarımıza bedava bisiklet vereceğimizi açıkladığımızda da bizi ” başka işiniz mi yok bedava bisiklet veriyorsunuz. Kimin parasını kime dağıtıyorsunuz. Bisikleti olana da veriyorsunuz olmayana da. Yanlış iş yapıyorsunuz ” diyenler oldu. Biz, söylenenleri mutlaka duyuyoruz ama tabii ki dünyayı da görüyoruz.

LAFLA ATATÜRKÇÜLÜK OLMAZ
Hedefi de gözümüzden ayırmıyoruz. Bizim hedefimiz, Ulu Önder Atatürk’ün gösterdiği çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşmaktır. Avrupa 30 yıldır bisikletle yatıp kalkıyor. Batılılar, bisikleti sağlık, çevreci, ekonomik, trafikten kurtuluş olarak görüyor. Avrupalı bisikleti hayatının her alanına sokmuş durumda. Bizim burada ise bazı kesimler Atatürkçüyüz diyor, batı uygarlıkları diyor, hepsi lafta. Yıllarca ülkeyi yönetirken de aynı kafadaydılar. Atatürkçülük dediğin lafla değil icraatla olur. Bizim yaptığımız gibi.

ÖĞRETMENLERE DE BİSİKLET
Bu yıl ile birlikte 20 bin 200 öğrencimize bedava bisiklet vermiş oluyoruz. Bu ne Türkiye de, ne Avrupa’da ne de dünyanın başka bir yerinde var. Gelecek yıl öğretmenlerimize de bisiklet vereceğiz. Her öğretmenin bisikleti olacak. En iyisini, en kalitelisini veriyoruz” şeklinde konuştu.

NERDEN NEREYE GELDİK
Doğan, 12-13 yıl öncesine kadar Yahya Kaptan’da yağışlı havalarda derelerin taştığını ve kepçeyle işe gitmek zorunda kaldıklarını da hatırlatarak” O zamanlar ülkeyi yönetenler, çalışanlara maaş veremiyordu. Dereler taşıyor, günlerce elektriksiz kalıyorduk. Okullarda bilgisayar nedir bilen yoktu. Artık bunların hepsi mazide kaldı. Okullarımız akıllı tahtalarla donatılıyor, öğrencilerimizin hepsinde tablet var, bisiklet var. Memleket aynı, toprak aynı. Tek fark var o da ülkeyi idare edenler. Bizler, halkımız için çalışıyoruz. Çocuk doktoruyken anneler çocuklarına zorunlu olan aşıları yaptıramıyordu.

GEÇMİŞİ UNUTMAYALIM
Devleti, çocuklara aşı alamaz hale getirmişlerdi. SSK doktoru olduğum dönemde Ankara’dan bir tansiyon aleti alabilmek için 6 ay uğraşmıştım. O zaman SSK Genel Müdürü’nün kim olduğunu vatandaşlarımız çok iyi biliyor. Çok şükür bunların hepsi tarihte kaldı. Ülkeyi yıllarca kötü yöneten ve bir aşı bile alamaz hale getirenler bu gün kalkmışlar tekrar ülkeyi yönetmeye talip oluyorlar. Sakın bunlara müsaade etmeyin. Ülkemiz nereden nereye geldi. Sakın bu istikrarı bozdurmayın.

ÇOCUKLARIN MUTLULĞU DAHA ÖNEMLİ
Yahya Kaptan’a yapılan hizmetleri saymakla bitiremeyiz. Bu bölgeden az oy alıyoruz diye hizmet yapmayacak mıyız. Bizler, birileri gibi oy oranına göre iş yapmıyoruz. Biz de ayrımcılık olmaz. Çocuklarımızın yüzlerindeki mutluluk oydan daha değerlidir” dedi.

MUTLU OLMAK İÇİN BİSİKLET KULLANIN
Başkan Doğan, velilerden de bisiklete binmelerini de isteyerek” kafanız bir şeye mi takıldı. Hemen bisikletle birkaç tur atın göreceksiniz bütün sıkıntılarınız sona erecektir. Bisiklet kolesterolü düşürüyor, kan şekerini dengeliyor, mutluluk hormonunu artırıyor” şeklinde sözlerini tamamladı.Bisiklet dağıtımı sonrası öğrenci ve öğretmenler Başkan Doğan’a çiçek vererek teşekkür ettiler.