‘Kalıcı olan ve sizden sonra anılacak olan eserleriniz ve hizmetlerinizdir’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine ERDOĞAN’ın himayelerinde “Gönül Elçileri Projesi” kapsamında; 81 ilde eş zamanlı olarak düzenlenen “Fidan Dikim Etkinliği” Kocaeli Valisi Hasan Basri GÜZELOĞLU ve eşi Ayşe GÜZELOĞLU’ nun katılımlarıyla Kocaeli’nde gerçekleştirildi.

Derince Orman İşletme Şefliği 99 nolu Orman Bölmesinde gerçekleştirilen etkinliğe; Kocaeli Valisi Hasan Basri GÜZELOĞLU ve eşi Ayşe GÜZELOĞLU’ nun yanısıra; K.K. EDOK Muharebe Hizmet Destek Eğitim ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Metin TEMEL, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim KARAOSMANOĞLU ve eşi, Vali Yardımcıları Abdullah ETİL ve Hacı Mehmet KARA, İl Emniyet Müdürü Levent YARIMEL, İlçe Kaymakamları, İl Jandarma Komutanı Alb. Mehmet KARADENİZ, Orman Bölge Müdür Vekili İsmail TÜFEKÇİ, askeri erkan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı gönül elçileri, TEMA Vakfı öğrencileri, sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcileri ile çok sayıda kişi katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan program Şükrü Aracı ilk ve ortaokulu folklör ekibinin Artvin yöresi halkoyunları gösterisi ile devam etti.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bekir YÜMNÜ, Gönül elçileri Arzu KUMLA ile Muammer KUTLU ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim KARAOSMANOĞLU’nun konuşmalarının ardından kürsüye gelen Vali Hasan Basri GÜZELOĞLU yaptığı konuşmalarında; “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın değerli eşleri Emine ERDOĞAN’ın himayelerinde gerçekleştirdiğimiz Gönül Elçileri Fidan Dikim Törenine hoş geldiniz. Gönül seferberliğinin gönül erlerine, bugün aramızda bulunan temsilcilerine, şehit annelerimiz başta olmak üzere, sevgi ve ilgi bekleyen, elinden tutulup başını okşamak ona anne şefkatiyle yaklaşmak isteyen çocuklarımıza ileten tüm değerli gönül elçisi annelerimizin ellerinden milletçe minnet duygularıyla bir kez daha öpüyoruz.

HERKESİ BİR GÖNÜL ERİ VE GÖNÜL SEFERBERLİĞİNİN KATKI VERENİ OLMAYA ÇAĞIRIYORUZ.

Zenginlik ve büyüklük paylaşmaktır, vermektir, kendinde olanı olmayana aktarabilmektir. Gönülden gönüle köprüler kurmak, gönül köprüleri üzerinde birlik ve beraberlik ruhu içinde dayanışmak ve yardımlaşmaktır. Millet olmak tasada ve kıvançta bir olmaktır. Bu duyguları yaşamak, bu duygular doğrultusunda hayatı düzenlemek ve hayatı paylaşmaktır. Başlayan gönül elçiliği Emine ERDOĞAN hanımefendinin himayesinde bize ait olan, geçmişimizden bugüne gelen ve geleceğe aktarılacak olan en temel bu değerlerimizi yaşatmak, genç kuşaklara aktarmak ve milletçe dayanışmamızı daha öteye taşımak amacını hem taşıdı, hem de yaşattı. Bu seferberlik ülkenin her köşesine ve her kişisine ulaştı. Bugün görüyoruz ki Kocaeli’de çok güzel bir katkı sağlayan iller arasında yer aldı. Daha ötesini ve daha fazlasını istemek herhalde bu duygular temelinde daha ötesine ulaşmak hepimize düşen bir ödev olmalı. Buradan çağrıyı yaparak herkesi bir gönül eri ve gönül seferberliğinin katkı vereni olmaya çağırıyoruz. Ne varsa sizinle paylaşacak, ne varsa sizde olmayanı aktaracak bunu bekliyoruz. Hiç bir şey olmazsa içten ve karşılıksız bir selam bekliyoruz. Tanımadan ama onu kucaklayan bir gülümseme bekliyoruz. Unutmayın ki; büyük yolculuklar bir adımla başlar, büyük dostluklar bir gülümsemeyle başlar.

KALICI OLAN VE SİZDEN SONRA ANILACAK OLAN ESERLERİNİZ VE HİZMETLERİNİZDİR.

Bugün burada baharın coşkusunu yaşarken güneşin ve yeşilin birleştiren çok güzel duygular yaşatan bu ortamını fidan dikim töreniyle buluştururken, bu duygularında tıpkı bugün dikeceğimiz ve gelecekte kökleşen ağaçlar gibi her bireyin gönlünde kökleşmesini, milletin değerleri olarak yerleşmesini ve asırlık çınarlar olarak geleceğe taşınacak, gölgesinde milletin değerlerini yaşatacak bir güç kazanmasını bekliyoruz. Fidan dikerken Kocaeli’nin bu anlamda ve alandaki öncü rolünün de altını çizmek istiyorum. Kocaeli’de tıpkı değerleri taşımak gibi fidanı sevmek, yeşile ve ağaca dönük başarıyla bir performans gerçekleştirmek adına Türkiye’nin en başarılı belediye başkanı Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız İbrahim KARAOSMANOĞLU’na da Kocaeli ve milletimiz adına teşekkür etmek istiyorum. Kalıcı olan ve sizden sonra anılacak olan eserleriniz ve hizmetlerinizdir. İnsan, şüphesiz fanidir. Bunun için bugün burada ve yarın her alanda her birimiz en azından bir fidan dikerek, fidanımızın ağaç olmasını düşünerek, her birimiz bir eser bırakarak bunu sahiplenmeliyiz. Gönül Elçilerinden başlayan bu seferberliğin her kesine ve her kişiye ulaşmasını diler ve beklerken, bu güzel organizasyona katılan, her biri umudumuz ve geleceğimiz olan en küçük yavrumuzdan eli öpülesi büyüklerimize kadar herkese sevgi ve saygılar sunuyor, günümüzün hayırlı ve bereketli olmasını ” dileyen Vali Güzeloğlu ve protokol üyeleri ağaç dikmek için dikim alanına geçtiler.

Vali Hasan Basri GÜZELOĞLU ve eşi Ayşe GÜZELOĞLU, 80 dönüm ağaçlandırma alanı içerisinde sahil çamı, fıstık çamı, ıhlamur ve selvi fidanlarından oluşan toplamda 12 bin fidanı “Gönül Elçileri Projesi” kapsamında toprak ile buluşturdular.