13.7 C
İstanbul

Karaosmanoğlu ‘’Canlarını verdiler, namuslarını çiğnetmediler’

- REKLAM -
- R E K L A M -

Dünya tarihinin en önemli savaşlarından ve mücadele örneklerinden olan, bu onur mücadelesi için yüzlerce binlerce şiir yazılan Çanakkale Savaşı’nın 100. Yılı anısına düzenlenen programda etkileyici performans sergileyen Özcan Kan Anadolu Öğretmen Lisesi Okulu öğrencileri ve öğretmenleri, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun misafirleri oldu. Antikkapı Restaurant’ta gerçekleşen birliktelikte Kocaeli Vali Yardımcısı Derviş Ahmet Set, Kocaeli Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Feyzullah Okumuş ve okul müdürü Ali Paşa Naipoğlu da hazır bulundu. Başkan Karaosmanoğlu öğrencilerle olan birlikteliğinde, “Çanakkale bir varoluş mücadelesiydi. Ecdadımız canlarını verdiler, ancak namuslarını çiğnetmediler. Bu bilinç ve vatan sevgisi sizlerin de gözlerinizden okunuyor” dedi.

HALKIMIZI ORTADAN KALDIRMAK İSTEDİLER

Gecede önemli mesajlar verilirken ilk konuşmayı İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, “Çanakkale programında gösterdikleri başarıdan dolayı öğrencilerimizi ve öğretmenlerimizi konuk eden Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ederim. Başkanımızın eğitime ve eğitimciye bakış açısı bizleri her zaman mutlu ediyor” derken Başkan Karaosmanoğlu da, “Çanakkale Savaşı dünya tarihinin önemli bir dönemidir. Var oluş mücadelesidir. Bir araya gelen birçok ülke halkımızı ortadan kaldırmak için Çanakkale’ye geldiklerini görüyoruz. Akif’in de dediği gibi ‘Bütün dünya geldi’ sözünün gerçeğe dönüştüğü bir mücadeleydi. Ecdadımızın kimle savaştıklarını bilmeyen toplumlarla mücadele etti. Kanlı sulanmış o topraklarda bir destan yazıldı” şeklinde konuştu. Başkan Karaosmanoğlu ayrıca, “Canlarını verdiler ama namuslarını çiğnetmedi bizim atalarımız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve aydınlarımız gerek Çanakkale gerekse Kurtuluş Savaşı’nda mücadele ettiler. O kahramanlara çok şey borçluyuz. Ruhları şad olsun. Onları rahmetle anıyor, çok sevdiğimizi dile getirirken o fedakar insanların yolundan ayrılmayacağımızı söylemek istiyorum” diye konuştu.

ÜLKEMİZİ ÇÖKERTMEK İÇİN ÇALIŞIYORLAR

Çanakkale savaşlarında yaşananların bugün farklı metotlarla karşımıza çıktığını vurgulayan Başkan Karaosmanoğlu, “Görüyoruz ki bugünlerde ülkemizi çökertmek için içeriden ve dışarıdan birçok girişimler var. Ülke olarak bunlarla çok yoğun bir mücadele verildiğini görüyoruz. Son günlerde yaşanan hadiseler de bizi son derece üzmüştür. Haklı veya haksız bir yere bir kimsenin öldürülmesi ne anlayışımıza, ne de inancımıza sığar. Özellikle çocukların öldürülmesine asla izin veremem, onların yerine ben ölürüm. Bizim medeniyet yolculuğunda böyle bir şeye yer yoktur. Sevgi ve inancımızda hizmet vardır. Çanakkale’de ecdadımız insanlık adına ortaya koyduğu birçok örnek vardır” dedi.

SİZLER BENİ O GÜNLERE GÖTÜRDÜNÜZ, AĞLATTINIZ

Çanakkale’nin 100. Yııl anma etkinliklerinde Özcan Kan Anadolu Öğretmen Lisesi öğrencilerinin sergilediği performanstan çok etkilendiğini bir kez daha ifade eden Başkan Karaosmanoğlu, “Sizlerin söylediği o türküler beni duygulandırdı ve o günlere götürdü. Gizli gizli ağladığım anlar oldu. Gözyaşlarımı silerken, verilen o mücadelenin nedenli büyük olduğunu bir kez daha hatırladık. Mükemmel bir performans sergilediğiniz için emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi. Başkan Karaosmanoğlu ayrıca öğrencilere bir müjde vererek programa katılan öğrencileri, okulun öğretmenlerini ve idareci kadrosunu aileleriyle birlikte Çanakkale’nin gezdirilmesi için talimat verdi.

EN BÜYÜK KAZANCIMIZ SİZLERİN İYİ YETİŞMESİ

Başkan Karaosmanoğlu, öğrencilere dönük konuşmasında, “Sizleri yetiştiren ailenize ve öğretmenlerinize çok teşekkür ediyorum. Yüreği güzel sevgi dolu insanlar olarak hayata devam etmenizi istiyorum. Sizleri iyi ve hayata yetişmiş olarak görmek bizi mutlu eder. En büyük kazancımız sizlerin iyi yetişmesidir” ifadelerini kullandı. Gösteride söylediği türkülerle programa gelen herkesi duygulandıran Aybala Nur Şahin, yoğun istek üzerine bir kez daha “Şu Karşıki Dağda Lambalar Yanar” isimli parça başta olmak üzere Yemen türküsünü seslendirdi. Nurçin Çam adlı öğrenci de birbirinden güzel türkülerle birlikteliğe renk kattı. Özcan Kan Anadolu Öğretmen Lisesi öğrencileri ve öğretmenlerinin, Başkan Karaosmanoğlu ile çektirdikleri hatıra fotoğrafı ile son buldu. Bazı öğrenciler Başkan Karaosmanoğlu ile öz çekim gerçekleştirdiler.

- REKLAM -
- REKLAM -spot_img

Araç Kiralama - Arayın, Karşılaştırın ve Tasarruf Edin

Son Eklenen Haberler
Diğer Haberler