İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

KO-MEK’te lezzetler yarıştı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitimi Kursları’nın (KO-MEK) düzenlediği ‘’Sağlıklı Yaşam ve Sağlıklı Beslenme’’ temalı yemek yarışması finalleri Seka Park Otel’de gerçekleşti. Daha önce yarı finallerde kıyasıya bir mücadele içinde yarışan kursiyerler bu kez performanslarını Seka Park Otel’in mutfağında canlı olarak sergilediler.

FARKLI AÇILARDAN PUANLAMA YAPILDI

Zamana karşı yarışan kursiyerler, Seka Park Otel şeflerinin gözetiminde yemeklerini hazırladı. Yaklaşık 2 saat süren mutfak performanslarının ardından Seka Park Otel’in mutfak yetkililerinden oluşan jüri, yöresellik, kıvam, görünüm, kullanılan malzemelerin kalitesi ve lezzeti başlıklarında 5 farklı puan vererek değerlendirme yaptı.

JÜRİ ÇOK ZORLANDI

İlk oturumda, tatlılar, pastalar ve börekler kategorisinde yarışan kursiyerlerin yaptıkları yiyecekler değerlendirmeye alındı. Seka Park Otel şeflerinin jüri olarak katıldıkları yarışmanın ilk bölümünde Yahya Kaptan Kurs Merkezi’nden Niğmet Ağca, Yenikent Kurs Merkezi’nden Sıdıka Bulur ve Sabiha Sinem Buran, Çayırova Kurs Merkezi’nden Esra Çakmak, Gündoğdu Kurs Merkezi’nden Ayla Tezel ve Merve Yıldırım’ın hazırladığı birbirinden güzel yiyecekler değerlendirildi.

ESRA ÇAKMAK BİRİNCİ OLDU

Çayırova Kurs Merkezi’nden Esra Çakmak “Ballı Rus Pastası’yla yarışmanın birincisi olurken, ikinciliği Ispanaklı Yaş Pasta ile Sıdıka Bulur, üçüncülüğü ise Çikolatalı Yaş Pasta ile Merve Yıldırım elde etti.

ETLİ VE SEBZELİ YEMEKLER YARIŞTI

Yarışmanın ikinci oturumu ise etli ve sebzeli yemekler kategorisinde yapıldı. Yarışmaya Yenikent’ten Emine Arlı, Fatma Aktaş, ve Nuray Öztürk, Tepeköy’den Hacer Karakaş, Çayırova’dan Sefer Aksoy, Kuruçeşme’den Nermiye Yetişkin katıldı. Canlı performansla şeflerin gözetiminde birbirinden lezzetli yemeklerin hazırlandığı ve adeta görsel şölene dönen yarışmada jürinin değerlendirmesi sonucu “Lahana Döşemesi” ile Emine Arlı birinci oldu. Yarışmada ikinciliği “Patlıcan Kebabı” ile Hacer Karakaş, üçüncülüğü ise “Tarçınlı Köfte” ile Nuray Öztürk elde ettiler.

‘’KO-MEK KURSİYERLERİ MESLEĞİMİZİ ELİMİZDEN ALACAK’’

Yarışma sonrası konuşan jüri üyelerinden Seka Park Oteli Şefi Hüseyin Balaban kursiyerlerin çok yetenekli olduklarını ifade ederek, ‘’KO-MEK’te yapılan bu çalışmalar gerçekten çok güzel. Bayanlar mesleğimizi elimizden alacak gibi görünüyor. Bizde önlüklerimizi onlara bırakacağız’’ diye konuştu.

‘’KO-MEK HAYATIMI DEĞİŞTİRDİ’’

Tatlılar, pastalar, börekler kategorisinde 1. olan Çayırova Kurs Merkezi kursiyeri Esra Çakmak, elde ettiği başarıdan dolayı çok mutlu olduğunu ifade ederek, ‘’4 aydır kursa devam ediyorum. Arkadaşlarımız ve usta öğreticilerimiz ile çok güzel bir ortam var. Eğitimler çok zevkli geçiyor ve yeni şeyler öğreniyoruz. KO-MEK hayatımı değiştirdi. Yarışmaya “Ballı Rus Pastası” ile katıldım ve birinci oldum. Herkese çok teşekkür ediyorum’’ dedi.

‘’KO-MEK KURSİYERLERİNDEN TARİF ALIYORUZ’’

Etli ve sebzeli yemekler kategorisinin jüri üyelerinden Seka Park Otel mutfak sorumlusu Muhammed Apaydın 3 yıldır yarışmalarda jüri üyeliği yaptığını ifade ederek, ‘’Daha önce bu kurslara ve yarışmalara katılarak aramızda çalışan arkadaşlarımız var. Bu KO-MEK’in ne kadar faydalı olduğunu gösteriyor. Zaman zaman KO-MEK kursiyerlerinin ürettiklerini biz profesyonel olarak kendi aramızda değerlendirip uygulamaya koyuyoruz. Onlardan tarifler alıyoruz. Yarışmaya katılanların hepsi bence birinciydi. Biz karar vermekte zorlandık’’ şeklinde konuştu

‘’ARKADAŞLARIMIN HEPSİ ÇOK BAŞARILI’’

Yarışmaya Yenikent Kurs Merkezi’nden katılan ve etli ve sebzeli yemekler kategorisi birincisi Emine Arlı, ‘’Hocalarımıza, KO-MEK’e çok teşekkür ediyorum’’ dedi. Eğitimlerin çok verimli olduğunu ve bu çalışmaların devam etmesini isteyen Arlı, arkadaşlarının hepsinin çok başarılı olduğunu ifade ederek, ‘’Birinci olacağımı tahmin etmiyordum. Çok mutluyum’’ şeklinde duygularını ifade etti.