İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Matur ‘Basın ne kadar özgürse, halk da o kadar özgürdür’

Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezai Matur, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı Mesajı yayımladı.

Matur’un mesajı şöyle:

24 Temmuz, yüzyılı aşkın bir süredir Basından Sansürün Kaldırılışının yıl dönümü nedeniyle gazeteciler bayramı olarak kutlanıyor.

Ancak uluslar arası örgütler tarafından tanımlanan basın özgürlüğü sıralamasında 148’inci sıraya yerleşen Türkiye’de gazetecilik mesleği adına bayram kutlamanın zorluğunu ifade etmek durumundayız.

Bugün Türk medyasının içinde bulunduğu mevcut durum ve gazetecilerin karşı karşıya kaldığı zor şartlar 24 Temmuzu bayram olmaktan çıkarmıştır.

Ülkede haber alma hakkı yeni medya düzeniyle gaspedilmekte, insanımızın sosyal medyada bile haberleşmesine kısıtlamalar getirilmektedir. Anayasa’nın “basın hürdür, sansür edilemez” maddesi adeta askıya alınmış gibidir.

Gazeteciler düşünceleri yüzünden işlerinden olmaktadır. Baskılar nedeniyle mesleklerini özgürce icra edemeyen gazeteciler kalemini kırmakla satmak arasında tercih yapmaya zorlanmaktadır.

En temel insan hakkı olan düşünce özgürlüğünün teminatı basın özgürlüğüdür. Basını tam olarak özgür olmayan bir ülkede demokrasiden söz edilemez.

Biz biliyoruz ki, bir ülkede basın ne kadar özgürse halk da o kadar özgürdür.

Sakarya Gazeteciler Cemiyeti mensupları olarak bizler, başta basın özgürlüğü olmak üzere tüm özgürlükleri savunmanın insani bir ödev olduğu bilinciyle her zaman demokrasiden yana tavır koyduk.

Demokrasi ve özgürlük mücadelemiz her şeye rağmen devam ediyor, edecektir de…

Bugün 24 Temmuz vesilesiyle bir kez daha özgür basın çağrımızı yenilerken Sakarya halkını özgür basına sahip çıkmaya davet ediyoruz.

Ayrıca 24 Temmuz 2007’de aramızdan ayrılan Sakarya Gazeteciler Cemiyeti’nin merhum başkanı Necdet Güngörsün’ü rahmetle ve özlemle anıyoruz.