20.9 C
İstanbul

Motor Bakımı İçin Elinizde Bulunması Gereken Ekipmanlar

- REKLAM -

Araç bakımı oldukça zor olan, meşakkatli bir iştir. Birçok kişi farklı sebepler ile araç bakımlarını yapmayı istemezler. Bu yüzden araç sahibi olan kişiler çok kolay çözülebilecek olan ufacık arızalarda bile ilk olarak sanayiye gitmeyi tercih ederler. Diğer yandan ise araç tamirini bir hobi haline getiren insanlar vardır. Evde araç tamiri yaparken üzerlerindeki stresi atarlar.

Bunun yanı sıra ağır araç bakımları evde değil sanayide yapılmalıdır. Fakat aracınızın küçük çaplı bakımlarını kendi evinizde kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Bunun için iyi bir motor ustası olmanıza gerek yoktur. Eğer sizde aracınızı kendiniz tamir etmek istiyorsanız ya da araç tamirini bir hobi haline getirmek istiyorsanız iyi bir tamir ekipmanına  sahip olmanız gerekir. 

Somun, Somun Vida ve Anahtar Takımları Gereklidir

Aracınız bozulduğunda, motorunda bir arıza çıktığında ilk yapmanız gereken şey araç için lazım olan ekipmanları almaktır. Ufak çaplı bozulmalar meydana geldiğinde evde kendiniz de yapabilirsiniz. Araç bakımı için ilk ihtiyaç duyulan ekipman iyi bir motor anahtarıdır. Araç bakımı yapıldığı zaman bazı somun vida ve somunların açılması gerekebilir. 

Civteccivatabu konuda uzmandır, bu firmayı tercih edebilirsiniz. Eğer evde bakım yapmakta kararlı iseniz evinizde mutlaka iyi ve kaliteli bir anahtar takımı bulunmalıdır. Birçok aracın içinde rutin bakımlar için kullanılan somun ve somun vidaları vardır. Bunlar evrensel somun ve somun vidaları olabilir. Bu sebepten ötürü anahtar takımı alırken uyar mı uymaz mı gibi sorunlarla endişe etmeniz gerekmez. 

Motor Bakımı İçin Araba Krikosu Da Şarttır

Araç bakımı yapılırken mutlaka aracın alt takımları da kontrol edilmelidir. Aracın alt kısmındaki parçalara erişim sağlanabilmesi için aracın yerden yükselmesi gerekir. Bir çok araçta bulunan standart olarak kullanılan kriko aracınızı bakım esnasında kolay bir şekilde yükseltmenizi sağlar. Böylelikle arabanın altına girip kolaylıkla sorunun ne olduğunu bakılabilir.

Profesyonel bir kriko her zaman standart olan krikolardan çok daha iyidir. Profesyonel bir krikoya sahip iseniz, aracınızı daha çok yükseltir ve aynı zamanda iyi bir güvenlik sağlar. Eğer kendiniz aracınızın bakımını gerçekleştiriyorsanız mutlaka bir krikoya sahip olmalısınız. 

Motor Bakımı İçin Bijon Somunu

Motor yağı değişimi profesyonel bir destek ister. Bu yüzden bu işlemin evde gerçekleşmesi pek mümkün olmuyor. Elbette ki şartları zorlandığınız takdirde evde de bir şekilde yapabilirsiniz ama bazı arızalara da sebebiyet vermeniz çok mümkün mesela bijon somunusiz motorla uğraşırken hasar görebilir ve eski işlevini yerine getiremeyebilir.

Bunun haricinde evde motor bakımı ve bijon somunu ile tamir yapmak istiyorsanız aracınız ile uyumlu iyi marka bir bijon somunu bulundurmak gerekir. Bu konuda uzmanından destek almakta fayda var. Civteccivata firması tarafından isteklerinizi temin edebilirsiniz. Eğer iyi yağ kullanmazsanız aracınızın yıpranmasına sebep olabilirsiniz. 

Motor Bakımı İçin Yedek Bujiler

Buji motorun çalışabilmesi için en önemli parçadır. Mutlaka sağlam olması gerekir. Civteccivatafirmasını bu konuda tercih edebilirsiniz. Üstelik en kolay ulaşılabilen ve en kolay sökülen parça bujilerdir. Bujileri söktükten sonra incelediğiniz de motorun durumunun iyi olup olmadığı hakkında bilgi verir.

Buji değişimi rahatlıkla yapılabilen bir işlemdir. Eğer uygun bir buji anahtarına sahip iseniz, hem bujileri çıkarmakta hem de takmakta zorluk çekmezsiniz. Aracınız düzgün çalışmıyorsa ilk bakmanız gereken yer bujilerdir. Elinizde uygun buji takımları varsa eski bujileri kolayca söküp yerine yenilerini takmanız çok kolay olacaktır. Yani kısacası evde de motor bakımı çok kolay bir şekilde yapılabilir. 

- REKLAM -
- REKLAM -
Son Eklenen Haberler
Diğer Haberler