İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Mutluluğun formülü: Aşk, Sevgi ve Şefkat

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitim Kursları (KO-MEK) tarafından Gebze ve Körfez’de bulunan kurs merkezlerinde eğitim alan kursiyerlere yönelik düzenlenen “Aile Okulu” projesi seminerleri devam ediyor. Bu haftaki seminere konuşmacı olarak Kişisel Gelişim Derneği kurucularından eğitim yöneticisi Ertan Şimşek katıldı. Şimşek konuşmasında aile birliği için iletişimin önemini anlattı.

KO-MEK’İN KONUĞU ERTAN ŞİMŞEK OLDU

Alanında uzman hocalarla yürütülen projenin ikinci hafta programı, sabah Gebze Sivil Toplum Merkezi’nde, öğleden sonra ise Körfez Tütünçiftlik Kültür Merkezi’nde yapıldı. Proje kapsamında Ertan Şimşek ”Aile içi iletişim” konulu bir seminer verdi. Eğitime, KO-MEK Genel Koordinatörü Lokman Ceyhan, Eğitim Birimi Sorumlusu Nesrin Yücel Birinci, usta öğreticiler ve kursiyerler katıldı. Pozitif düşünce, anlayarak hızlı okuma teknikleri, çalışanların motivasyonunu artırmak gibi birçok alanda eğitimler veren Şimşek, Gebze ve Körfez’de gerçekleştirdiği konuşmalarda ailede iletişimin önemine vurgu yaptı.

“NASIL BİR EVLİLİK İSTİYORUZ”

Katılımcılarla interaktif bir şekilde konuşmasına devam eden Şimşek, “Boşanma oranlarının evlenme oranlarını geçtiği bir dönemde yaşıyoruz” dedi ve evlilikte olmazsa olmazları sıraladı. Evlilikte anlayış, karşılıklı iletişim, ilgi ve saygı olması gerektiğini ifade eden Ertan Şimşek, eşlerin evde de dışarıda da birlikte hareket etmesi gerektiğini vurguladı. Konuşması esnasında ara ara kursiyerleri sahneye çağıran Şimşek, hareket etme ve güvenin önemini uygulamalı bir şekilde gösterdi.

“KESİNLİKLE NE İSTEDİĞİNİZİ BİLİN”

Katılımcılara sık sık tavsiyelerde bulunan Şimşek, “Kesinlikle karşılıklı ilişkilerde ne istediğinizi bilin ve kendinize sık sık ben ne istiyorum sorusunu sorun” dedi. Şimşek, evliliğin bir sanat olduğunu ifade ederek, ”Nasıl araba kullanmak için ehliyet şart ise evlilik için de belge alınması gerekir” şeklinde konuştu.

“AĞZIMIZDAN ÇIKAN KADERİMİZ OLUR”

Evlilikte çok önemli 3 aşama olduğunu aktaran Şimşek, “Bunların ilki aşktır. Aşk tükenir sevgi başlar, zamanla sevgide azalır o zaman şefkat başlar. Şefkat olmazsa boşanma oranları, evlilik oranlarını geçer” dedi. Aile içerisinde güvenin, birlikteliğin en önemli şartı olduğunu belirten Ertan Şimşek, başarılı ve mutlu bir birey olabilmek için esnekliğe dikkat çekti. “Ağzımızdan çıkan kaderimiz olur” diyen Şimşek, özellikle çocukların yanında yapılan tartışmalar, söylenen sözler ve yapılan eylemler ileride mutlaka karşımıza çıkacağını vurguladı. İnsan isterse bir saniyede değişir şeklinde konuşan Şimşek, ‘’Bunun için ihtiyaç, istek, itimat, inanç ve iradeye ihtiyaç vardır’’ diyerek, değişimin şifresini verdi.