5.6 C
İstanbul
7 Mart 2021

Nilüfer Belediyesi balkon tarımı için fide dağıtıyor

Diğer Haberler

İş Yaşamında Başarılı Kadın Ödülleri Sahiplerini Buldu

BUİKAD olarak 12 yıldır gerçekleştirdiğimiz ve geleneksel hale gelen “İş Yaşamında Başarılı Kadın Ödülleri” bu yıl da sahiplerini buldu....

8 Mart’ta idari izinli olacaklar

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Fikirleri, mücadeleleri ve emekleriyle kentimizi daha da güzelleştiren ve geliştiren, yan yana, omuz omuza...

İBB’den Kadınlar İçin Bir Hatıra Ormanı İki Kitap

İBB, cinsiyet kalıplarından arınmış; adil, eşit ve özgür bir toplum inşasının simgesi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için iki...

Bu dönem tarımsal üretimi destekleyen çalışmalara imza atan Nilüfer Belediyesi, vatandaşları balkon tarımına teşvik etmek için yeni bir kampanya başlatıyor. “Fidesi bizden ürün sizden” sloganıyla başlatılan kampanya kapsamında, vatandaşlara balkonlarında yetiştirilmek üzere ücretsiz sebze fideleri dağıtılacak.

Bahçeli bir evde yaşamak pek çok kişinin hayallerini süsler. Kendi ellerinizle ekip yetiştirdiğiniz mis kokulu bir domatesi dalından koparıp yemenin tadı bir başkadır. Büyükşehirlerin beton yığınları arasında her geçen gün doğadan biraz daha uzaklaşan insanların pek çoğu, hiç olmazsa emeklilik çağında bahçeli bir evde yaşamayı, toprakla uğraşmayı, doğayla içiçe olmayı hayal eder. Son yıllarda işte bu durumdaki insanlar için balkon tarımı yapmak giderek yaygınlaşan bir uğraş haline geldi.

Günümüzde çeşitli nedenlerle tarımsal üretimin giderek azaldığını, sağlıklı gıdaya ulaşmanın güçleştiğini, beslenme konusunda bilinçlenen şehir insanının her geçen gün daha fazla hormonsuz ve ilaçsız üretilmiş sebze-meyve arayışında olduğunu düşünürsek bu ilginin daha da yaygınlaşacağını öngörebiliriz.

Tüm dünyayı saran koronavirüs salgını sürecinde insanların yaşam rutini sekteye uğrayınca doğal olarak tarımsal üretim de bu süreçten etkilendi. Bu nedenle önümüzdeki dönemlerde sebze-meyve konusunda alıştığımız bolluktan mahrum kalabileceğimiz endişesiyle tarımın önemi bir kez daha gündeme geldi.

Bu dönemi tarıma adayan ve çiftçiyi tarıma teşvik etmek için projeler geliştirerek konuya özel bir hassasiyet gösteren Nilüfer Belediyesi, çiftçilerden sonra şehirde yaşayan insanları da tarımsal üretime teşvik etmek için yeni bir kampanya başlatıyor.

“Fidesi bizden, ürün sizden” sloganıyla şehir insanını balkon tarımına yönlendiren Nilüfer Belediyesi, bu amaçla evinin balkonunda, terasında ya da varsa bahçesinde sebze yetiştirmek isteyenlere fide dağıtacak.

Günümüz çocuklarının bir meyveyi dalından koparıp yemenin tadını bilmediklerini ve hatta yedikleri sebze-meyvenin nerede nasıl yetiştiğini de bilmediklerini belirten Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, yeni nesilleri tarımla tanıştırmanın en keyifli yolunun balkon tarımı olacağını ifade etti.

Nilüfer kırsalında yerli tohumlarla yetiştirilen sebze fidelerinin 11 Mayıs tarihinde saat 13.00’de Nilüfer Halkevi önünde kurulacak standlarda vatandaşlara ücretsiz dağıtılacağını kaydeden Başkan Erdem, “Balkonlarınızı mini bir bahçeye dönüştürerek kendi doğal seranızı kurabilir, hormonsuz ilaçsız sebzeler üretip, çocuklarınızı da tarımla tanıştırabilirsiniz. Kendi yetiştirdiğimiz bir sebzeyi dalından koparıp yemenin tadını çocuklarımıza öğretmeliyiz. Bunun için Nilüfer Kent Bostanları’nda ve Nilüfer kırsalında üretilen; 3 çeşit domates, 5 çeşit biber ve 2 çeşit patlıcan fidelerini vatandaşlarımıza ücretsiz dağıtacağız. Bu dağıtım bir hafta süreyle haftaiçi 10.00-16.00 saatleri arasında devam edecek. Tüm Nilüferliler’i balkon tarımı yapmaya davet ediyoruz. NİLKOOP ile birlikte Nilüferliler’i tarımla ve sağlıklı gıda ile buluşturmak için başka projelerimiz de olacak” dedi.

- REKLAM -
- REKLAM -

Son Haberler

Online alışverişi korkarak yapıyoruz

Siber güvenlik kuruluşu ESET, dünya genelinde gerçekleştirdiği Finansal Teknoloji (FinTech) araştırmasının “Online Alışveriş ve Bankacılık” bölümü ile ilgili sonuçlarını...