İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sakarya Öğretmen Akademisinde Ramazan Anıları

SAKARYA- Millî Eğitim Bakanlığının başlattığı “Öğretmen Akademileri” projesi kapsamınsa düzenlenen “Sakarya Öğretmen Akademileri”nde Spor Adamı Erdoğan Çamlıyurt, çocukluğunun Adapazarı’ nı ve Adaparı’nda yaşanılan Ramazan heyecanını anlattı.

ANILAR CANLANDI

İl Millî Eğitim Müdürlüğü Öğretmen Akademileri Şehir Kültürü Akademisinde, 1944 yılında Adapazarı’ında dünyaya gelen Beden Eğitimi Öğretmeni ve Millî futbol hakemi olarak görev yapan Erdoğan Çamlıyurt’u, “Adapazarı’nda Ramazan, Ramazan’da Adapazarı” konusunda konuşturan
Türkiye Yazarlar Birliği Sakarya camiasından Yazar Fahri Tuna ve Figen Sakallıoğlu Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni İsmail Tekdal; katılımcılara Ramazan heyecanını yaşatarak anıların canlanmasına vesile oldu.

BİR MASAL ŞEHRİ

1955’ li yıllarda 25-30 bin nüfuslu, herkesin birbirini tanıyıp sevdiği, sofralarında yerli yemeklerinin tüketildiği bir şehir olan Adapazarı’ nı, annesinin hazırladığı iftar ve sahur hazırlıklarını ve yemeklerin lezzetini, oruç tutma, iftar yapma ve sahura kalkma heyecanını ve tatlı telaşını unutamadığını belirten Çamlıyurt; birlik beraberlik kavramının öneminden bahsederek yardımlaşma ve paylaşma duygusunun buram buram yaşandığı Adapazarı’nı  da “Bir Masal Şehri” olarak tanımladı.

DUYGU YÜKLÜ ANLAR

Katılım sağlayan öğretmenlerin sorularıyla zenginleşen söyleşinin sonunda, İsmail Tekdal, konuk Erdoğan Çamlıyurt’a teşekkür belgesi ve çicek buketi takdim ederken, Yazar Fahri Tuna’ nın  hediye ettiği Adapazarı Ramazan Halkası, Sakarya Öğretmen Akademileri’ne konuk olan Çamlıyurt’a duygulu anlar yaşattı.

FARKLI KÜLTÜRLERİN ORTAK NOKTASI

Sakarya İl Millî Eğitim Müdürü Coşkun Bakırtaş: “Öğretmen Akademileri” nin katılımcıların kendini geliştirmesi, ilgi duyduğu eser sahipleriyle bir araya gelmesi ve geçmişe ayna geleceğe ışık tutma faktörleri yönünden çok kıymetli olduğunu, belirtti.

İsmail Tekdal’ a, Fahri Tuna’ ya, Erdoğan Çamlıyurt’a ve katılım sağlayanlara teşekkür eden Bakırtaş; “Son günlerini yaşadığımız Ramazan’ ın maneviyatını taşımak büyük bir güçtür. Yardımlaşma ve paylaşma noktasında kardeşlik ve huzurun coğrafyası Sakarya’ da Ramazan yaşamak bir başkadır.” şeklinde düşüncelerini ifade etti.   

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın