34.6 C
İstanbul

DİĞER HABERLER

Şanlı kurtuluşun 98. yılı kutlandı

Gemlik’in kurtuluşunun 98. yıldönümü resmi törenlerle kutlandı.

Gemlik’in kurtuluşu sabah gerçekleşen resmi törenle kutlandı. Atatürk Anıtı önünde gerçekleşen çelenk sunma törenine Gemlik Kaymakamı Hasan Göç, Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, İlçe Jandarma Komutanı J. Bnb. Barış Bozkurt, Gemlik İlçe Emniyet Müdürü Abdülkadir Yüce, Gemlik Müftüsü Mehmet Reşat Şavlı, Gemlik İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Duran, gaziler, meclis üyeleri ve siyasi parti temsilcileri katıldı.

Kaymakamlık, Belediye Başkanlığı, İlçe Jandarma Komutanlığı ve İlçe Emniyet Müdürlüğü çelenklerinin ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Çelenk töreninden sonra Gemlik’in kurtuluşunda şehit olmuş Yüzbaşı Cemal, Er Mehmet Ali ve Bursalı Mehmet Efendi’nin Lise Caddesi’nde bulunan Emetullah Hatun Camii avlusundaki kabirleri ile Umurbey Beyler Mezarlığı’nda yatmakta olan Dr. Ziya Kaya’nın kabri ziyaret edilerek dualar okundu.

Gemlik’in işgale karşı büyük direnç gösterdiğini belirten Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, “Eski belediye başkanlarımızdan Dr. Ziya Kaya, düşman gemileri Gemlik Körfezi’ne geldiğinde kıyılara benzin dolu variller yerleştirmiş ve eğer işgal olursa Gemlik’i teslim etmektense havaya uçuracaklarını söylemiştir. Böylece işgal bir hafta geciktirilmiştir. Buna rağmen 6 Temmuz 1920 tarihinde düşman askerleri Gemlik’e ayak basmış ve 11 Eylül 1922 tarihine kadar işgal devam etmiştir. İlçemiz tarihindeki en şanlı günlerden biri olan 11 Eylül tarihinde düşman Gemlik’ten kovulmuş, bu çarpışmalar sırasında Yüzbaşı Cemal, Er Mehmet Ali ve İmam Bursalı Mehmet Efendi şehit olmuştur. Bizler, atalarımızın ve şehitlerimizin emaneti olan güzel yurdumuzu geleceğe taşımak için canla başla çalışmaya devam edeceğiz. Şehitlerimize Allah rahmet eylesin, mekânları cennet olsun” şeklinde konuştu.

- REKLAM -
- REKLAM -

Son Haberler

SGB’de görev dağılımı yapıldı

Sakarya Gazeteciler Birliği’nin (SGB) genel kurulu sonrasında göreve seçilen yönetim kurulu kendi arasında toplanarak görev dağılımını gerçekleştirdi.  Sakarya’da mesleki anlamda...