İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Savaşlar tarımsal üretimi etkiledi

Kara Mürsel Alp ve Kocaeli Tarihi Sempozyumu’nda Kocaeli tarihi ile ilgili bilinmeyenler gün yüzüne çıkarıldı. Yrd. Doç. Dr. Halim Demiryürek tarafından “2. Meşrutiyet’ten Cumhuriyet’e İzmit’te Tarım ve Hayvancılığa İlişkin Bazı Gözlemler” sunumuyla 1908-1926 yılları arasında İzmit tarımsal üretimindeki değişimi ele aldı.

BUĞDAY ÜRETİMİ 42 BİN TONDAN 20 BİN TONA DÜŞTÜ

Prof. Dr. Bilgehan Pamuk başkanlığında yapılan oturumda Şeyh Edebali Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Halim Demiryürek yaptığı sunumda 2. Meşrutiyet ile 1926 yılları arasında İzmit’te tarımsal üretimin gelişimini anlattı. 18 yıllık süre içerisinde tarımsal üretimde ciddi değişimler yaşandığını dile getiren Halim Demiryürek, “1908 yılında 42 bin ton olan buğday üretimi 1926 yılında 20 bin tona düştü ayrıca diğer tahıl ve baklagil üretiminde de aynı oranda düşüş yaşandı. Tarımsal üretim düşüşü yaşanan savaşların sonucu” dedi.

KOCAELİ YETERLİ KADAR BALIK ÜRETEMİYOR

Hersekzade Ahmet Salonu’nda devam eden oturumlarda Ege Üniversitesi’nden Doç. Dr. Hülya Saygı ise “1990-2013 Yılları Arasında Kocaeli İlinin Su Ürünleri Üretimi” sunumuyla 23 yıllık süre içerisinde Kocaeli’de su ürünlerinin üretimini ele aldı. Hülya Saygı, Kocaeli’nin Karadeniz ve Marmara denizine sahip olmasına rağmen balık üretiminde istenilen seviyede olmadığını ifade etti.

KARAMÜRSEL HALKEVİ 4 YILDA TAMAMLANDI

Sempozyumun öğleden sonraki oturumunda bildiri sunan Mimar Özden Senem Erol, Karamürsel Halkevi’nin yapımı ve işlevi hakkında katılımcılara bilgi verdi. Temeli 1939 yılında atılan ve projesi Türkiye’nin ilk kadın mimarlarından Leman Tomsu ve Münevver Belen tarafından çizilen Karamürsel Halkevi 1943 yılında tamamlandı.

ZAVİYE SAYISI CAMİ SAYISINDAN FAZLA

Prof. Dr. Serpil Sürmeli başkanlığında yapılan sunumda Dicle Üniversitesi’nden Yrd. Doç .Dr Salih Erpolat, “16. Yüzyılda Kocaeli Sancağında Dini Yapı” başlıklı bildirisiyle o dönem Kocaeli Sancağında dini hayatı ele aldı. Salih Erpolat, “Kocaeli Sancağında zaviye sayısı cami sayısından fazla. İznik’te 14, Gebze’de 5 zaviye var” dedi. Yrd. Doç. Dr Salih Erpolat camilerin sadece kaza merkezlerinde olduğunu, köylerde cami olmadığını belirtti.

1894-1896 YILLARINDA KOCAELİ’Yİ KOLERA VURDU

Celal Bayar Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr Zafer Atar, “1894-1896 yıllarında İzmit Çevresinde Kolera Salgını” başlıklı bildirisi ile o dönem Kocaeli çevresinde ciddi bir kolera salgını olduğunu ifade etti. Salgının Hac yoluyla Kocaeli’ye ulaştığını, hükümetin ciddi tedbirler aldığını belirten Atar, “Koleraya bağlı ölümler gazete aracılığıyla duyurularak salgının nerelerde etkili olduğu vatandaşa ulaştırılıyordu” dedi.