Şehitlerimiz Sakarya’da Rahmet ve Minnetle Anıldı

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 100. Yılı ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla Sakarya’da ilk tören Serdivan İlçesindeki Şehitlikte yapıldı. Anma Törenine, Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Bilgehan Saymaz, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Ercan, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Şükrü Onat Tekinalp, Vali Yardımcıları, İlçe Kaymakamları, İl Emniyet Müdürü, İl Jandarma Komutanı, Ak Parti İl Başkanı Fevzi Kılıç, Şehit Aileleri, Gaziler, Emniyet Mensupları, Askeri Erkan, Daire Müdürleri, Oda Başkanları, Okul Müdürleri, Öğrenciler ve Vatandaşlar katıldı.

Şehitlik Anıtına çelenk konması, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, Şehitler için saygı atışı yapıldı.

Günün anlam ve önemi belirten konuşmayı Piyade Kurmay Binbaşı Ahmet Durmaz yaptı. Ardından ‘‘Şehitlik Defteri’’ni imzalayan Vali Coş, Tören Defterine; günün anlam ve önemine ilişkin düşüncelerini yazdı.

Şehitlerimiz için Kuran-ı Kerim okunmasının ardından Serdivan Şehitli’ğinde düzenlenen tören, Şehitlerin isimlerinin yer aldığı anıtlara karanfil bırakılmasıyla sona erdi.

Program kapsamında Yorgalar Mezarlığı Şehitliği’nde ayrıca bir tören gerçekleştirilerek burada da Şehitlerin mezarları ziyaret edilerek dua edildi, karanfil bırakıldı. Daha sonra Vali Coş ve beraberindekiler Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimler Derneği’ni ziyaret etti. 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 100. Yılı ve Şehitleri Anma Günü etkinlikleri kapsamında Ahmet Faik Abasıyanık Kültür Merkezi’nde Adapazarı Prof. Dr. Tansu Çiller Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrenciler tarafından hazırlanan gösteriler törene katılan protokol tarafından büyük bir beğeniyle izledi.

Bir cevap yazın