İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sempozyumda ‘Karamürsel Mensucat Fabrikası’ ele alınacak

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin 03-05 Nisan 2015 tarihleri arasında gerçekleştireceği Uluslararası Karamürsel Alp ve Kocaeli Tarihi Sempozyumu’nda Türk tekstil sanayisinin özel sektördeki en eski kuruluşu olan Karamürsel Mensucat Fabrikası ele alınacak. Sempozyumda fabrikanın sosyolojik ve ekonomik etkileri ile kuruluşundan İstanbul’a taşınmasına kadar olan dönemden söz edilecek.

II. ABDÜLHAMİT NİŞANLARLA ÖDÜLLENDİRİLDİ

Karamürsel Mensucat Fabrikası’nın Türk tekstil sanayi tarihinin en eski özel sektör kuruluşu olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Zeynep Cumhur İskefiyeli fabrikanın “Karamürsel Fes, Çuha ve Şayak Fabrikası” adıyla İzmit Körfezi’nin Karamürsel sahilinde 1890 yılında Mustafa ve Yusuf Efendiler tarafından tesis edildiğini ifade etti. İskefiyeli “Fabrikanın faaliyete başladığı tarihte devlete ait birkaç fabrikanın dışında sanayi ve ticaretin neredeyse tamamı yabancıların elindeydi. Karamürsel fabrikası çok kısa süre içinde İstanbul’un dışında Trabzon, Bursa, İzmit, Adapazarı, Selanik, Eskişehir, Afyon, Kütahya, Biga ve İnegöl’de bulunan bayileri aracılığıyla geniş bir müşteri kitlesine ulaştı. Başarılı çalışmalarından dolayı kurucularından yöneticilerine hatta ustalarına kadar pek çok kişi Padişah II. Abdülhamit tarafından çeşitli nişanlarla ödüllendirildi” dedi.

SANAYİ MADALYASI VERİLDİ

Yrd. Doç. Dr. Zeynep Cumhur İskefiyeli “Karamürsel Mensucat Fabrikası çeşitli sanayi sergilerine de katıldı. Hatta bu sebeple Osmanlı Devleti tarafından sanayi madalyası verildi. Fabrika fes, çuha ve şayak gibi kumaşlar ile yünlü mensucat çeşitleri üretiminde birinci sırada yer aldı. Fabrikada üretilen bu kumaşlar, polis ve askeri üniformaların hazırlanması ve çeşitli devlet dairelerinde çalışan memurların kıyafetleri için kullanıldı. 12 Kasım 1917’de sermayesi 100 bin liraya yükseldi ve “Karamürsel Mensucat ve Ticaret Anonim Şirketi” haline geldi. Birinci Dünya Savaşı sırasında yurtdışından yapılan ithalatın azalması nedeniyle meydana gelen boşluğu Karamürsel Mensucat Fabrikası doldurdu” şeklinde konuştu.

KARAMÜRSEL’DEN İSTANBUL’A TAŞINDI

Milli Mücadele yıllarında da fabrika ürünleri ile Kuvayi Milliye’ye destek verdi. Ancak savaş sırasında Karamürsel’deki fabrika işgal kuvvetleri tarafından 1921’de bombalanarak yıkıldı. Bunun üzerine fabrika Cumhuriyet döneminde ismini taşıdığı Karamürsel yerine İstanbul’a taşındı. Fabrikanın günümüze kadar ulaşan bacası Altınkemer’de yer alıyor. Karamürsel Mensucat Fabrikası’yla ilgili Sakarya Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Tarih bölümünden Yrd. Doç. Dr. Zeynep Cumhur İskefiyeli sunum yapacak. WellBorn Hotel’de gerçekleşecek sunum 05 Nisan Pazar, Piri Reis Salonu’nda, saat 09.45’te yapılacak.