İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TBD Bilimkurgu Öykü Yarışması düş gücünün yeni ufuklarına davet ediyor!

Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Bilimkurgu Öykü Yarışması bu yıl 25’inci kez düzenleniyor. Yarışmanın duyuru metninde, 1998’den bu yana bilim, teknoloji, zaman, uzay, yaşam ve felaketler konusunda bizleri düşündürüp, türlü olay örgüleriyle heyecanlandıran öykülere ve TBD’nin çıkardığı dört öykü seçkisi kitaba vurgu yapılarak yarışmanın Türkçe bilimkurgu edebiyatına katkısı belirtiliyor. Ayrıca pek çok katılımcının bilimkurgu alanında yapıtlar vermeyi sürdürmesinde de yarışmanın etkisi olduğunun altı çiziliyor.

Düşlerimizi edebiyat gerçeğine dönüştürdük!

Türkiye Bilişim Derneği; TBD Bilimkurgu Öykü Yarışması için şu bilgileri paylaşmakta: “Bugüne kadar yaptığımız bu uzun yolculukta, bilimkurgu dünyasının keşfedilmeyi bekleyen sonsuz vadilerini sizinle birlikte keşfettik ve düşlerimizi edebiyat gerçeğine dönüştürdük. 25 yıl önce bu yarışmayı başlatırken bir amacımız vardı: Bilimkurgu evreninde sınırları zorlamak, düş gücünün yeni ufuklarına ulaşmak, okuyuculara eşsiz deneyimler sunmak ve edebiyatımıza yeni yapıtlar kazandırmak. Gerçekten de 1998’den bu yana yarışmamıza katılmış pek çok yetenekli yazar, bizleri bilim, teknoloji, zaman, uzay, yaşam ve felaketler konusunda düşündürdü, türlü olay örgüleriyle heyecanlandırdı. Onların öykülerinde ruhumuzun karanlık ve aydınlık yönlerini gördük.”

Bilimi, teknolojiyi, insanı anlatan, Dünya hâli öyküler bekleniyor

TBD açıklaması şöyle devam ediyor: “TBD olarak bugüne kadar, dört yarışma seçki kitabı çıkardık, Bilişim Dergisi’nde elliden fazla yarışma öyküsü yayımladık. Yarışmaya katılan kimi yazarlarımız daha sonra öykülerini kitaplaştırdı ve bilimkurgu edebiyatımız yeni yeni yapıtlar kazandı. Bu süreçte sizlerin yarışmaya olan ilgisi ve seçici kurullarımızın gönülden desteği bize her zaman güç verdi. Bunun yanında Türkçe sevgimiz, teknolojiye insan odaklı bakışımız ve düşlere inanmamız da bizi her zaman diri tuttu. 25’inci yılımızda yarışmamıza katılmış tüm yazarlarımıza, jüri üyelerimize ve bilimkurgu okurlarına gönülden teşekkür ediyoruz. Çağrımız bu yıl da aynı: Bilimi, teknolojiyi, insanı anlatan, Dünya hâli öyküler yazmanız. Öykülerinizi okumak için sabırsızlanıyoruz.”

Yarışma koşulları

TBD Bilimkurgu Öykü Yarışması’nın sonuçları 18 Aralık 2023 tarihinde açıklanacak. Ödül olarak birinci gelen yarışmacıya 6000 TL, ikinci gelen yarışmacıya 4000 TL ve üçüncü gelen yarışmacıya da 3000 TL verilecek. Yarışmaya katılım koşulları ise şöyle belirtilmekte:

-Yarışmaya TBD Yönetim Kurulu üyeleri ile TBD Bilişim Dergisi Yayın Kurulu Üyeleri dışında herkes katılabilir.

-Öykü Türkçe yazılmalıdır.

-Öykü, bilimkurgu türünde yazılmış olmalıdır. Bilimkurgusal unsurlar içermeyen fantezi, masal ve benzeri türlerde yazılmış öyküler değerlendirmeye alınmayacaktır.

-Öykü daha önce herhangi bir yarışmada ödül almamış olmalıdır.

-Yarışmaya gönderilmeden önce basılı ya da dijital/sayısal ortamda yayımlanmış öyküler yarışmaya kabul edilmeyecektir.

-Her yazar yalnızca bir öyküyle yarışmaya katılabilir.

-Önceki yıllarda birincilik ödülü alan yazarlar yarışmaya katılamaz.

-Dereceye girecek öyküler içinde seçici kurul tarafından yayımlanmaya değer bulunanlar kitap olarak yayımlanacaktır.

-Öykülerin internet sitesinde, Bilişim Dergisi’nde ya da kitaplaştırılarak yayımlanması için https://www.tbd.org.tr/onayliyorum adresinde bulunan “Onaylıyorum” adlı belgenin yazar tarafından doldurulması ve sistemden gönderilmesi gerekmektedir. Onaylıyorum adlı belgeyi TBD’ye göndermeyen yarışmacılar yarışmaya kabul edilmeyecektir.

-Öykü, yaygın olarak kullanılan bir kelime işlemciyle, “12” font büyüklüğünde, “Arial” karakter” seçilerek yazılmalı ve aşağıdaki çevrim içi form kullanılarak gönderilmelidir. Başvurunun geçerli olabilmesi için yarışmacıların öykü, öz geçmiş ve onaylıyorum formundan oluşan üç adet dokümanı çevrim içi form üzerinden TBD’ye göndermeleri gerekmektedir.

-Öykünün yer aldığı dosyaya öykünün adı verilmelidir.

-Öykü dosyasının içinde yazarla ilgili hiçbir bilgi olmamalıdır.

-Öz geçmiş dosyasında yazarın açık adı, kısa özgeçmişi, açık adresi ve telefon numarası, ayrıca varsa kişisel web sitesi/blog adresi bulunmalıdır. Öz geçmiş dosyasına yazarın adı verilmelidir.

-Yazarların yarışmaya gerçek ad ve soyadlarıyla katılmaları gerekmektedir. Yarışmada rumuz kullanılmamaktadır.

-Öykü en fazla iki bin sözcükten oluşmalıdır.

-Bu biçimsel özellikleri taşımayan öyküler yarışma dışı bırakılacaktır.

Detaylar https://www.tbd.org.tr/turkiye-bilisim-dergisi-2023-bilimkurgu-oyku-yarismasi/ linkinde

‘TBD Bilimkurgu Öykü Yarışması’nın Seçici Kurul’u şu isimlerden oluşuyor: Ekin Açıkgöz, Hikmet Temel Akarsu, Hakan Bıçakçı, N. Can Kantarcı, Cem Kılıçarslan, Koray Özer, Sedef Özkan, Ahmet Pekel, Özgür Tacer, Yasemin Tanbi, Kadir Yiğit Us, Seda Uyanık ve Tevfik Uyar. Yapıtın; 31 Ağustos 2023 tarihine dek https://www.tbd.org.tr/turkiye-bilisim-dergisi-2023-bilimkurgu-oyku-yarismasi/ linkinde bulunan form ile gönderilmesine dikkat çekilmekte.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın