İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türk Kızılay Bursa 7 milyon 388 bin lira zekât dağıtıyor

Türk Kızılay Bursa İl Merkezi, temsilcilik ve İlçe şubeleri ile beraber toplamda 7 milyon 388 bin lira zekâtı ihtiyaç sahiplerine dağıtıyor.

Türk Kızılay Bursa İl Merkezi Bursa’da ihtiyaç sahiplerine yönelik ayni ve nakdi yardımlarını sürdürürken, deprem felaketinin ilk anından itibaren bölgede başlattığı yardım çalışmalarını da sürdürüyor. Ramazan ayında hayırseverlerin zekatlarını ihtiyaç sahiplerine ve depremzedelere dağıtan Türk Kızılay Bursa İl Merkezi, zekat dağıtımlarına ilişkin güncel verileri paylaştı. 

“BU RAMAZAN ACIMIZ BİR AŞIMIZ BİR”

Türk Kızılay Bursa İl Merkezi Başkanı Prof. Dr. Murat Tutanç, zekat yardımlarına ilişkin bilgiler paylaştı. “Bu Ramazan Acımız Bir, Aşımız Bir” diyen Başkan Tutanç, “Bursa’daki ihtiyaç sahiplerine 4 milyon 826 bin lira, Bursa’daki depremzedelere 1 milyon 362 bin lira, deprem bölgesinde ise 1 milyon 200 bin lira olmak üzere temsilcilik ve ilçe şubelerimiz ile beraber toplam 7 milyon 388 bin lira zekat ihtiyaç sahiplerine dağıtılıyor. Bu kaynağın 5 milyon 188 bin lirası Türk Kızılay Genel Merkez kaynaklarınca karşılanırken, 2 milyon 200 bin lirası Bursa’daki hayırseverlerin katkısı ile gerçekleşiyor. 319 ihtiyaç sahibi aileye ise toplamda 319 bin lira gıda desteği sağlandı. Tüm hayırseverlerimize teşekkürlerimizi sunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

“AFAD VE KAYMAKAMLIKLAR KOORDİNASYONUNDA İHTİYAÇ SAHİPLERİ BELİRLENDİ”

Bursa içinde ihtiyaç sahibi ailelerin tespitine yönelik kapsamlı bir çalışma yürütüldüğünün altını çizen Prof. Dr. Tutanç, “Bursa’da merkez ilçelerde yaşayan ihtiyaç sahiplerinin tespiti için AFAD Bölge Müdürlüğü, diğer ilçeler için ilçe kaymakamlıkları ile koordineli bir çalışma gerçekleştirdik. Zekat haricindeki; fitre, fidye gibi diğer kaynaklar Türk Kızılay Genel Merkezine aktarıldı. Bu kaynaklar Genel Merkez tarafından deprem bölgelerinde kullanıyor. Türk Kızılay, başta deprem bölgelerindeki ve göç eden depremzedelerimiz başta olmak üzere ihtiyaç sahiplerine nakdi ve ayni yardımlarını birçok alanda sürdürüyor.” dedi.

“212 MİLYON ÖĞÜN SICAK YEMEK DAĞITIMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ”

29 Mart 2023 tarihi itibariyle Türk Kızılay’ın beslenme hizmetine dair veriler paylaşan Başkan Tutanç, “29 Mart itibariyle 212 milyon 364 bin öğün/kişi sıcak yemek dağıtımı gerçekleştirildi. Bölgede 1123 Türk Kızılay Personeli görev yaparken, 1703 gönüllü saha operasyonlarında faaliyet gösteriyor. 130 bin 271 çadır, 349 mobil mutfak, 86 ikram aracı, 49 mobil fırın, 22 sahra mutfağı ve 996 aracımız ile; deprem bölgelerinde Türk Kızılay çalışmalarını sürdürüyor. Bu yardımların yanı sıra; giyim, kıyafet, temel ihtiyaç malzemeleri, sağlık kitleri gibi ayni yardımlar da aynı şekilde devam ediyor.” diye konuştu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın