İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Türkiye’siz Balkanlar düşünülemez”

Büyükşehir, Balkanlar coğrafyasını tek çatı altında buluşturdu. Uluslararası Balkan Günleri’ne ev sahipliği yapan Sakarya, Türkiye ve Balkanlar arasında adeta bir gönül köprüsü oldu. SGM’de bir araya gelen Balkan temsilciler 72 farklı milletin sorunlarını konuşurken “Türkiye’siz Balkanlar düşünülemez” vurgusu yaptı.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Balkanlar ve Türkiye arasında adeta bir dostluk köprüsü oldu. Başkan Yüce öncülüğünde çalışan ekip, Sakarya’nın “Uluslararası Balkan Günleri” organizasyonuna ev sahipliği yapmasına kapı açtı.

72 millet tek yürek

1-3 Kasım arasında gerçekleştirilecek olan sergi, panel, kermes, mahalle buluşmaları ve çeşitli gezilerin yer aldığı programa Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Karadağ, Kosova, Kuzey Makedonya, Sancak, Preşeva ve Batı Trakya gibi birçok ülke, 72 farklı milletten insan katılım sağladı. Takvim içindeki bir buluşma da Sosyal Gelişim Merkezi’nde “Balkanlar’ın Geleceği” başlığı altında gerçekleştirildi.

Bosna, İslamiyet ve kardeşlik

Keyifli bir söyleşi havasında geçen programın moderatörlüğünü Riad Domazeti yaparken, Arnavutluk’tan Tahir Zenelhasani bölgesindeki Müslüman gençliği, Sancak İslam Toplumu’ndan Nusret Gucinac Balkanlar’da İslamiyeti, Kuzey Makedonya’dan Behixhuddin Shehabi ise bölgedeki Müslümanların genel durumunu anlattı.

Ayrıca Bosna’dan gelen Sekip Umihanic Bosna vizyonundan, Batı Trakya’dan İlhan Tahsin ise Türk-Yunan ilişkilerinden bahsederken diğer bir konuşmacı Osman Atalay da Balkanlar’ın geleceği için “Kosova’nın önemine” vurgu yaptı.

“Kendimizi Türkiye’siz düşünemeyiz”

Panelde yapılan genel konuşmada, “Bu buluşmalarla birlikle ortak tarihi ve coğrafya ülkeleri olarak birliğimiz güçleniyor, ortak çözümler üretiyoruz. Topluluklarıyla Balkan sorunlarını birlikte ve anavatan Türkiye’de ele almak çok büyük bir onur. Balkanlar ve Türkiye kardeştir, Türkiye bizim Ata’mız, tarihimiz, gurur kaynağımızdır. Akdeniz Avanatan için neyse Balkanlar için de Türkiye O’dur. Balkanlar’ın geleceğini Türkiye dostluğuyla, tek bir vücut olarak inşa edeceğiz. Türkiye’siz bir Balkanlar düşünülemez” ifadeleri ön plana çıktı.

Program sonunda konuşmacılara hediyeler takdim edildi ve panele katılan Sakaryalı vatandaşlar günün anısına fotoğraflar çekildi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın