İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Vatandaşlarda Engelsiz Kafe Sevinci

Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilen ve tamamlandıktan sonra engelli vatandaşların istihdam edileceği müjdelenen Engelsiz Kafe’de çalışmalar sürüyor. Engelli bireylerin sosyal adaptasyonlarına da önemli katkı sunacak proje aileler tarafından da heyecanla bekleniyor. Vatandaşlar Engelsiz Hobi Kursları ile olumlu yönde büyük değişim yaşayan çocuklarının gelişimlerinin devamı için kafenin önemli bir tamamlayıcılık üstleneceğini vurguluyor.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanı Ali Oktar, Cumhuriyet Mahallesi’nde bulunan Engelli Hizmetleri Şube Müdürlüğü eski hizmet binasını Engelsiz Kafeye dönüştürme çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini açıkladı. Oktar, “Mevcut binamızda tadilat çalışmaları tamamlandı. Ekiplerimiz mutfak bölümünde iç ve dış cephede gerekli çalışmaları yapıyor. Engelsiz Kafe binasının inşasında alt yapı betonlama çalışmalarımızı da tamamladık. Şimdi ise çelik konstrüksiyon montaj çalışmaları başladı” diye konuştu.

Gerekli Çevre Düzenlemesi Yapacağız
Hayata geçirilecek Engelsiz Kafe’de engelli vatandaşlara istihdam sağlanacağını da açıklamalarına ekleyen Ali Oktar, “Engelsiz Kafe’de çalışmalarımız tüm hızıyla sürüyor. Bölgede mevcut binadaki çalışmalarımızın tamamlanmasının ardından gerekli çevre düzenlemelerini de yapacağız. Projemizin tamamlanmasıyla hemşerilerimize şehir merkezinde güzel vakit geçirebilecekleri bir mekân kazandırmış olacağız. Engelli vatandaşlarımız ürettikleri ürünleri burada görücüye çıkarabilecek. İnşallah kısa süre içerisinde çalışmalarımızı tamamlayacağız” ifadelerini kullandı.

Sosyal İlişkiler Daha Güçlü
Sosyal Gelişim Merkezi Engelsiz Hobi Kursları’nda eğitim alan engelli kursiyer velilerinden Selma Akdeniz hayata geçirilen proje ile ilgili yaptığı değerlendirmede, “Engelli çocuğum yaklaşık bir senedir Sosyal Gelişim Merkezi’nde eğitim görüyor. Almış olduğu eğitimler kapsamında çocuklarımızın kendine olan güveni arttı. Sosyal hayatla olan ilişkileri daha da güçlendi. SGM’de aldığı eğitimler ile çocuğum evde yemek yaparken bana yardımcı olabiliyor. İnşallah açılacak olan Engelsiz Kafe’de çocuklarımız sosyal ilişkilerini daha da güçlendirerek istihdam edilmiş olacak” diye konuştu.

Başkan Toçoğlu’na Teşekkür
Bir diğer veli Zehra Kızılkaya ise, “Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’nun müjdesini verdiği Engelsiz Kafe Projesi bir engelli annesi olarak beni çok sevindirmişti. Çocuğumun SGM’de almış olduğu eğitimlerle kendine güveni arttı. İnşallah tüm kursiyerler Sosyal Gelişim Merkezi’nde almış olduğu eğitimleri kafede sergileme ve kendilerini geliştirme imkanı bulacak. Engelli vatandaşlara vermiş olduğu destekler için Büyükşehir Belediye Başkanımız Zeki Toçoğlu’na teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.