İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Evcil Hayvanlarda Kanser Her Geçen Gün Artıyor!!!

Kliniğimize getirilen sahibinin adını açıklanmasını istemeyen terier ırkı köpeğin yapmış olduğumuz klinik muayenede, meme kanserine yakalanmış olduğunu tespit ettik. Sahibinin de şok olduğu bu vakada gerekli olan tetkikler yapılıp ;test sonuçlarına göre operasyona alınacak.

Kanser hastalığı yalnız insanları etkilediğini sanan insanlık , hayvanlarda da bu iletin varlığını görünce şok geçiriyor. Şok geçirmesinin nedeni ise, insanlarda   radyasyon , çevre kirliliği ,gıda kirliliği ,sigara kullanımı, vb. birçok neden kansere yol açabiliyor. Hayvanlar ise bu gibi etkilerden uzak olması nedeniyle etkilenmez diye bekliyoruz. Gerçekte ise maalesef onlarla aynı çevre ve de ortamı, aynı gıdayı paylaştığımız için kanser hastalığı hayvanlarda kaçınılmaz olmaktadır. Bu arada insanları şaşırtan diğer sebep ise, evcil hayvanların yaşam süreleri insanlara göre çok kısa olmasından dolayı kanser vakaları beklenmemektedir. Gerçek ise ,maalesef bu vakada görüldüğü gibi kanser hastalığı  ortaya çıkıyor. Evcil hayvanlarımızı düzenli aşılamalar yanında, bu tip hastalıklar yönünden serbest veteriner hekimlere düzenli muayeneleri yaptırılması halinde evcil hayvanın yaşam süresi akranlarına göre daha uzun olur. Kanser hastalığı insanlarda olduğu gibi hayvanlarda zamanında yapılan tedavi ve de operasyonlarla veteriner tıp büyük başarılara imza atıyor.

Yeter ki,  hayvan sahibi olarak bizler müdahale için geç kalmayalım.Halkımıza ve de onların can dostlarına sağlıklı mutlu günler dileriz.

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.