İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gereken Ders Alındı: ‘İmar Önceliğimizdir’

Sakarya’da düzenlenen Deprem Şehitlerini Anma Programında konuşan Başkan Toçoğlu, “Şehrin yöneticileri olarak 17 Ağustos Depreminden dersler alarak; Sakarya’nın tamamında yeni imar planları ve uygulamalarını gerçekleştirdik. Deprem gerçeğini sümen altı etmemiz mümkün değil. Bu konuda sadece yöneticilere değil tüm şehre sorumluluk düşüyor. Önce binalarımızı sağlama almalı; imar kurallarına da uygun olarak inşa etmeliyiz. Kaçak ve ruhsatsız binalar inşa etmeyelim” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Serdivan Belediyesi tarafından düzenlenen Deprem Şehitlerini Anma Programına katıldı. Serdivan Deprem Şehitliği’nde gerçekleştirilen programa Başkan Toçoğlu’nun yanı sıra Vali Hüseyin Avni Coş, Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, Serdivan Kaymakamı Ramazan Şahin, AK Parti Serdivan İlçe Başkanı Osman Çelik, Serdivan Müftüsü Ömer Yay ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Çok Zor Günlerdi
Serdivan Müftüsü Ömer Yay ve Akşemsettin Camii İmamı Bahattin Aksoy’un Kuran’ı Kerim tilaveti ile başlayan programın devamında söz alan Başkan Toçoğlu, “17 Ağustos 1999 depreminde kaybettiğimiz şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. 16 yıl önce büyük bir yıkım yaşadık. Enkaz altında kalmış vatandaşlarımızı kurtarmaya çalışırken; bir yandan da kaybettiğimiz vatandaşlarımızı mezarlara defnetmenin mücadelesini veriyorduk. Hepimiz için çok zor günlerdi. Rabbim böyle bir acıyı bir daha yaşatmasın” diye konuştu.

Ders Aldık Mı?
Toçoğlu konuşmasını şu şekilde sürdürdü, “Sakarya’nın deprem bölgesinde yer aldığının bilincindeyiz. Önemli olan yaşanan depremlere Sakarya olarak ne kadar hazırlıklı olduğumuzdur. Rabbim Dünya’yı bir nizam içerisinde yaratmış. Tabiki bu doğa olaylarını tekrar yaşayabiliriz. Ancak şehir olarak dikkat etmemiz gereken hususlar var. Şehrin yöneticileri olarak 17 Ağustos Depreminden dersler alarak; Sakarya’nın tamamında yeni imar planları ve uygulamalarını gerçekleştirdik.”

Keyfi Kurallar Değil
“Biz biliyoruz ki, şehrimizin baştan sona yenilenmesi ve belirli kurallar çerçevesinde gelişmesi sadece yöneticilerin gayreti ile olacak bir durum değildir. Vatandaşlarımız da imar kurallarına uyma konusunda çok dikkatli olmalıdır. Artık ruhsatsız ve kaçak yapılar yapıp içerisine oturmayı kâr saymamalıyız. Belediyelerimizin ve devletimizin imar konusunda koyduğu kurallar hepimizin geleceği ve can emniyeti içindir. Bunlar kesinlikle keyfi kurallar değildir.”

Kaçak ve Ruhsatsız Binalar
“Biz imar konusunda kuralcı bir toplum olmalıyız. Önce binalarımızı sağlama almalı; imar kurallarına da uygun olarak inşa etmeliyiz. Kaçak ve ruhsatsız binalar inşa etmeyelim. Eğer kırmızı ışıkta geçersek başımıza gelen kazadan başkasını sorumlu tutamayız. Geçmişte yaşadığımız bu büyük yıkımlardan ders almalıyız. Anma programları bu hassasiyeti yakalamak için çok önemli. Depremin üstünden geçen bu kadar zamanda gerekli dersleri almış olmayı umut ediyorum.” Programın sonunda deprem şehitliğini ziyaret eden Başkan Toçoğlu, mezarlıklara karanfil bıraktı.

Sakarya Deprem Sehitleri Anma 2015 (1)

Sakarya Deprem Sehitleri Anma 2015 (2)

Sakarya Deprem Sehitleri Anma 2015 (4)

Sakarya Deprem Sehitleri Anma 2015 (5)

Sakarya Deprem Sehitleri Anma 2015 (6)

Sakarya Deprem Sehitleri Anma 2015 (7)

Sakarya Deprem Sehitleri Anma 2015 (8)