Üniversitelerin Bilimsel Yayın Karnesi belli oldu

9 Haziran 2015 Salı 10:11 Haber Merkezi


TÜBİTAK ULAKBİM’in hazırladığı “Türkiye Üniversitelerinin Bilimsel Yayın Performansı : 2004-2014” raporunda Kocaeli Üniversitesi, çıkarmış olduğu 3.628 yayın ile 26. sırada yer aldı. Ulusal ve uluslararası yayın üretim performansları üzerinde gelinen noktayı göstermek amacıyla uluslararası atıf indeksleri kullanılarak hazırlanan raporda ilk 50 üniversiteye yer verildi.

Türkiye Üniversiteleri’nin Bilimsel Yayın Performansı: 2004-2014 başlıklı çalışmada Thomson Reuters InCites veri tabanı kullanılmış olup, yapılan lisans anlaşması gereği sadece ilk 50 üniversitenin yayın sayısı açıklanmıştır. Çalışmada incelenen yayın türleri makale (article), inceleme/derleme (review) ve not (note) şeklindedir. Türkiye adresli yayınların yaklaşık %91’ lik kısmının Devlet ve Vakıf Üniversiteleri ile Kara, Deniz, Hava Harp Okulları tarafından üretildiği görülmüştür.

Bu dönemde Türkiye adresli yayın sayısı 228.856 adet olup, bu yayınlara yapılan atıf sayısı 1.517.691’ dir. Üniversite yayın sayısı sıralamasında ilk üç sırayı tıp fakültesi olan İstanbul Üniversitesi (14.069), Hacettepe Üniversitesi (13.457) ve Ankara Üniversitesi (11.485) paylaşırken, etki değerine göre bakıldığında ise, ilk sırada Boğaziçi Üniversitesi (11.72), ikinci sırada İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi (10.08) ve üçüncü sırada İTÜ (9.99) yer almaktadır.

 























































EN ÇOK YAYIN YAPAN İLK 50 ÜNİVERSİTE
(2004-2014)
ÜniversiteAtıf SayısıYayın SayısıEtki Ort.H-İndex
ISTANBUL UNIV109,13714,0697.7694
HACETTEPE UNIV109,17713,4578.1192
ANKARA UNIV80,50611,4857.0179
GAZI UNIV75,87411,3746.6770
EGE UNIV87,54110,9428.0081
ORTA DOGU TEKNIK UNIV92,5349,9089.3483
ISTANBUL TEKNIK UNIV78,9497,9019.9980
ATATURK UNIV51,8497,0537.3564
DOKUZ EYLUL UNIV48,4786,7097.2345
ERCIYES UNIV49,0546,5627.4872
SELCUK UNIV42,5966,5176.5459
ONDOKUZ MAYIS UNIV29,3805,9214.9645
MARMARA UNIV41,1985,4527.5660
CUKUROVA UNIV45,3815,4348.3568
FIRAT UNIV39,1835,0967.6950
KARADENIZ TEKNIK UNIV31,6855,0516.2754
ULUDAG UNIV29,5394,9315.9950
GATA30,5984,9116.2352
SULEYMAN DEMIREL UNIV37,6684,8497.7758
BASKENT UNIV25,7334,8015.3643
AKDENIZ UNIV32,8054,5987.1360
BOGAZICI UNIV48,2254,11411.7274
YILDIZ TEKNIK UNIV26,5594,0816.5153
IHSAN DOGRAMACI BILKENT UNIV39,9973,96710.0873
DICLE UNIV18,3333,6445.0344
KOCAELI UNIV22,9253,6286.3251
INONU UNIV23,4523,4776.7448
GAZIANTEP UNIV25,6483,2977.7850
YUZUNCU YIL UNIV15,3933,2814.6940
PAMUKKALE UNIV20,6993,2736.3245
MERSIN UNIV26,9842,9529.1457
ANADOLU UNIV23,2112,8548.1356
CUMHURIYET UNIV16,0482,8385.6544
CANAKKALE ONSEKIZ MART UNIV13,6392,7324.9937
GAZIOSMANPASA UNIV26,6432,6779.9569
SAKARYA UNIV14,4902,6435.4843
CELAL BAYAR UNIV15,2172,6405.7640
MUSTAFA KEMAL UNIV13,0462,6354.9541
AFYON KOCATEPE UNIV13,8612,6225.2936
TRAKYA UNIV14,4242,5465.6738
ADNAN MENDERES UNIV12,6852,4885.1038
KIRIKKALE UNIV15,1982,4156.2946
HARRAN UNIV16,0642,3446.8543
ABANT IZZET BAYSAL UNIV11,3662,3304.8835
KOC UNIV20,8572,2599.2355
BULENT ECEVIT UNIV14,3702,1566.6741
YEDITEPE UNIV13,8662,1476.4644
KAHRAMANMARAS SUTCU IMAM UNIV12,8302,1046.1041
GEBZE TEKNIK UNIV19,3322,0369.5056
FATIH UNIV12,6581,9766.4141